| anonim_4396 a întrebat:

In cat timp trebuie comunicat unui suspect procesul verbal de constatare a unei infractiuni (intocmit cand se sesizeaza din oficiu)? Nu am gasit mentiunea in Codul Penal.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nici nu puteai gasi in Codul penal, este prevazuta in Codul de procedura penala, citez:
"ART. 307.Aducerea la cunoştinţă a calităţii de suspect
  Persoanei care a dobândit calitatea de suspect i se aduc la cunoştinţă, înainte de prima sa audiere, această calitate, fapta pentru care este suspectată, încadrarea juridică a acesteia, drepturile procesuale prevăzute la art. 83, încheindu-se în acest sens un proces-verbal."

5 răspunsuri:
| parcalab32 a răspuns:

Multumesc, dar nu are un termen de comunicare acel proces verbal?

| JackR a răspuns (pentru parcalab32):

Ce parte din "inainte de prima audiere" nu ai inteles? Respectivul proces verbal se incheie in fata ta, pe loc. Nu il primesti prin posta sau curier. Despre ce termen vorbesti?

| Ioandelasal a răspuns (pentru parcalab32):

Acel proces verbal nu se comunica din oficiu dar poti primi o copie daca soliciti aceasta.

| parcalab32 a răspuns:

Asa este, singura mentiune a termenelor de comunicare pentru. actele de procedura este in acest art. - "ART. 159
Termenul pentru înmânarea citatiei
Citatia şi celelalte acte de procedură, sub sanctiunea nulitătii, vor fi înmânate părtii cu cel putin 5 zile înaintea termenului de judecată'
INSA acel PROCES VERBAL de constatare a infractiunii (cel ce se face cand organele se sesizeaza din oficiu) nu presupune si un termen de judecata ci reprezinta doar primul act intocmit pentru a incepe urmarirea penala. Nici nu stiu sigur daca se comunica suspectului/invinuitului. Nu reiese clar fiindca desi este un act de procedura, nu implica un termen de judecata din cate stiu. Indeplineste doar o conditie a acelui articol si anume - este un act de procedura, insa NU anexeaza un termen de judecata. Pe de alta parte, se cunoaste ca 'orice act de procedura se comunica obligatoriu'.

| parcalab32 a răspuns (pentru parcalab32):

Am impresia ca nu se comunica, iar izvorata din el este ordonanta de I.U.P. care se comunica prin citatie, a carui termen s-a mentionat in C.P.P. Multumesc oricum.