| anonim_4396 a întrebat:

In cate luni de la inscrierea in evidentele AJOFM primesc ajutorul de somaj? ( fost elev de liceu )
Funda

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ţi-am EXPLICAT şi la întrebările anterioare : DUPĂ data de 5 septembrie TREBUIE să mergi să depui dosarul pentru ajutorul de şomaj ( "Pasul 2" ).

Abia după aceea, în termen de 1-3 luni, vei primi banii...

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

După luarea în evidenţă începe o perioadă de 60 zile în care trebuie să-ţi cauţi o slujbă ori sa-ţi ofere ei una. Dacă nu ai reuşit angajarea, până la sfârşitul perioadei de 60 de zile şi nici nu urmezi studii superioare sau postliceale, trebuie să mergi iarăşi la AJOFM pentru înscrierea la şomaj şi de la data respectivă o să primeşti o indemnizaţie de 250 de lei lunar, până la angajare, dar nu mai mult de 6 luni.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic 90 zile

| oprescudorin11 a răspuns:

Inscrierea este una, aprobarea este alta! Daca esti aprobat, in cca. o luna primesti banii. Aprobarea exprima acceptul AJOFM ca ai dus toate actele si esti din punctul lor de vedere in limita legii.