| petre1980 a întrebat:

In cauzul in care sunt nascut in provincie si locuiesc in bucuresti de aproximativ 5 ani(buletinul si certificatul de nastere in original mi-au fost furate aici in bucuresti), am incercat sa declar actele furate insa aceasta procedura nu mai exista; actele furate sau pierdute nu se mai declara asa cum se facea odata! Se emite un act de identitate provizoriu de catre o sectie de politie, cu acest act si cu taxele de rigoare se merge la primaria de unde s-a eliberat primul certificat de nastere, apoi..., cu certificatul eliberat revin la sectia de politie de unde s-a eliberat actul provizoriu si abia apoi se intocmesc procedurile pentru o carte de identitate valabila pe 10 ani, frumoase proceduri..., fara cuvinte, ...asta este tara noastra! ...in sfarsit, intrebarea mea este: ce pot sa fac in cazul in care sunt nascut in brasov, domiciliul din buletin este pe Covasna-Sf.Gheorghe(dar... acest domiciliu nu mai este valabil de aproape 10 ani), azi se implinesc aproximativ 8 luni de zile de cand buletinul a expirat! Am dat cateva telefoane la Inspectoratul de politie, primarie, evidenta persoanelor, starea civila, politia locala din sf.gheorghe sa vad daca imi pot elibera dansii un act provizoriu, raspunsul a fost "NU, deoarece noi nu ne mai ocupam cu asa ceva"! Am discutat aceasta problema cu nu stiu cati oameni ai politiei de-aici din bucuresti si toata lumea ma trimite la locul unde am avut domiciliul pe buletin! Cei de la sf.gheorghe imi spun ca se poate elibera si aici in bucuresti o carte provizorie daca gasesc pe cineva sa ma ia in spatiu, am gasit pe cineva care sa ma ia in spatiu si tot nu reusesc! Politia de-aici imi spune sa merg la sf.gheorghe iar cei din sf.gheorghe imi spun sa merg in bucuresti..., ...si asa am aproape un an de zile de cand alerg fara o solutie! Asta pentru ca sunt un om simplu..., dar daca eram ceva, sunt convins ca as fi reusit! Daca sunt legitimat de politie si nu am sa le prezint un act, primesc amenda! Nu inteleg totusi, de ce pentru eliberarea certificatului de nastere iti trebuie un act de identitate! "Oul sau gaina?!" Primul meu act, cand m-am nascut, a fost certificatul de nastere..., si mai apoi buletinul! Daca tot figurez in baza de date a Primariei de unde s-a eliberat primul certificat de nastere, de ce acum trebuie sa fac 10000 de demersuri pentru un duplicat de la aceeasi primarie! De ce sa lasam lucrurile atat de simple cand le putem complica?! nu-i asa?! ce ati face dvs in locul meu? ...de-acolo vi se spune ca nu se poate, de-aici vi se spune la fel..., ce ati face in locul meu?…sau, ce ati face dvs daca v-i s-ar intampla asta? …chiar nu doresc nimanui asta, …Doamne fereste… Va multumesc pentru rabdare si astept un raspuns!

3 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Pentru a obtine un duplicat al certificatului de nastere, trebuie sa ai un act de identitate.
Pentru ca ti-ai pierdut actul de identitate, trebuie sa obtii un altul. Dat fiind faptul ca nu mai locuiesti la vechea adresa, noul act de identitate il poti obtine doar din localitatea unde locuiesti acum. Sunt obligati sa-ti elibereze un act de identitate provizoriu, in conformitate cu art. 17 alin. (1) din Legea 105/1996 "Cartea de identitate provizorie se elibereaza persoanei fizice care nu poseda toate actele necesare in vederea eliberarii cartii de identitate." Dupa ce obtii cartea de identitate provizorie, poti sa soliciti eliberarea certificatului de nastere (duplicat) de la serviciul de stare civila din localitatea unde a fost inregistrata nasterea (Brasov). Poti sa mergi personal sau poti imputernici o alta persoana. Dupa ce vei obtine certificatul, poti sa soliciti eliberarea unei noi carti de identitate.
Nu stiu de ce intampini atatea probleme. Listeaza textul legii la care ti-am facut trimitere si invoca articolul respectiv cand mergi la evidenta populatiei. Eventual, poti sa ceri o audienta la seful serviciului. Mi se pare aberant ca te pun pe drumuri. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai Petrica daca statei la tine acasa poate ca nu se mai intimpla ditamai parascovenia! Nu mi-o lua in nume de rau dar ce mama naibii credeti ca gasiti in Bucuresti? Eu am stat 30 de ani in amarita asta de capitala si m-am imbolnavit!