| Sly a întrebat:

În caz de control se poate arăta organelor abilitate și actul de identitate de pe telefon sau doar declarația pe propria răspundere?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Declaratia pe propria raspundere se poate arata si pe telefon, de CI nu se specifica cel putin nu in Ordonanta Militara nr.4
Depinde daca sunt domnii gabori (a se citi politisti, jandarmi, chiar gardienii de la locala) de treaba, dar nu ar trebui sa fie o problema prea mare, daca vor sa verifice CI-ul tau o pot face apeland la baza lor de date, numai sa nu fie expirat in rest nu vad de ce ar fi o problema atat de mare.
E bine totusi ca CI-ul sa il ai asupra ta in original, foarte multi fac asa cu telefonul si nu mi se pare o practica ok, atunci de nu ne dau buletine direct digitale? v-ati gandit la asta?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Actul de identitate se prezintă în original.

| Raluca591 a răspuns:

Ambele