| KingSize a întrebat:

In cazul in care am pierdut actul de identitate (buletinul) trebuie sa merg imediat sa-l schimb sau care este procedura?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pierderea actului de identitate se anunta la SPCLEP unde ti l-ai facut si trebuie facuta in 48 ore de la data pierderii. Dupa aceea o sa-ti faca alta CI, daca duci un act oficial cu poza recenta, de ex.permisul de conducere. Numai bine!

| Ekcstsy a răspuns:

Tb sa il dai la monitorul oficial sa astepti 2-3 zile, sa il declari nul apoi cu dovada ca l-ai dat in ziar, iti da de acolo o foaie, te duci la politie si il schimbi. Cred ca este si o taxa pentru pierdere.

| silvershark a răspuns:

Actele necesare schimbarii CI le gasesti aici : http://www.somara.ro/index.php/actepersonale/ci

Bafta!

| Andreeeeee a răspuns:

Da si trebuie sa anunti ca l-ai pierdut.

| Alexu420 a răspuns:

Cat mai repede te sfatuiesc. Nu se stie in mana cui a ajuns BI tau.

| KingSize explică:

Multumesc pentru raspunsuri

| DuuDu_DuDu_1998 a răspuns:

Da,trebuie sa te duci la politie si sa declari ca l-ai pierdut happy