Întrebare recomandată | CityOfSatan a întrebat:

In cazul in care esti minor si vrei sa iesi din Romania fara parinti dar cu o persoana trecuta de varsta de 18 ani poti parasi tara? Sau te intoarce inapoi? Stiam ca poti iesi odata ce ai buletin. Funda pentru cel mai explicit raspuns! Si daca nu, de ce ai nevoie?

Răspuns Câştigător
| Paull18 a răspuns:

Salut. am fost in situatia ta. ai nevoie de o imputernicire de la ambii parinti pe persoana majora cu care mergi. daca mergi cu tata de exemplu ai nevoie de imputernicire la de mama ta cum ca ea si-a dat acordu sa poti iesi cu tata din tara. imputerncirile se fac la notar simplu si repede. deci o sa ai nevoie de imputernicirea accea si de buletin.

18 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de un act de identitate (carte de identitate sau pasaport, cu buletin de identitate nu se poate iesi) si o declaratie(nu procura) a ambilor parinti, autentificata de un notar public, prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica un insotitor major.

neluL
| neluL a răspuns:

Ca sa iesi din tara cu insotitor trebuie ca acel insotitor sa aiba procura semnata de ambii parinti ai tai la notariat si cazier judiciar.
Bafta!

| BiuL a răspuns:

Poti iesi din tara (si evident intra inapoi) daca ai procura de la ambii parinti. Procura o faci la notar.

| NevastuicAaA a răspuns:

Ai nevoie de procura de la ambii parinti precum ca sunt de acord ca tu sa parasesti tara.
Procura se face la notar si costa cam 50 lei sau chiar mai mult.

| dany3la a răspuns:

Poti sa iesi din tara chiar daca nu ai 18 ani doar ca persoana cu care mergi trebuie sa aiba un document semnat de parinti.

| BuGz a răspuns:

Se pate iesi cu buletinul.
dar trebuie sa ai la tine ( tu sau aceea parsoana de 18 ani ) o procura prin care parintii sunt de acord ca tu sa parasesti tara cu aceea persoana.
Mai multe informatii gasesti aici :
http://notariat-tineretului.net/......el-si-pret

| IonelaaaS a răspuns:

Da doar ca iti trebuie o procura(un document semnat de parinti, ca te lasa sa iesi din tara cu persoana aia
)

| myruna2012 a răspuns:

Sigur ca NU!
Ai nevoie de o procura de la parinti
Asta inseamna acordul ambilor parinti la notar ( procura)
Funda?

| Kosmin19 a răspuns:

Trebuie ca un document sa fie semnat de parintii " Procura". si asa vei putea iesii linistit din tara insotit de cineva care are 18 ani

| Aniquel a răspuns:

Cred c-ai nevoie de un pasaport...

Răspuns utilizator avertizat
| IceCrEaMGiRl a răspuns:

Poti iesi din tara cu acea persoana doar cu o fisa pe care parintii tai aproba sa pleci in afara tarii cu o persoana peste 18 ani...

| xPatriciaa a răspuns:

Buna.
Am 17 ani si vara acesta am fost plecata in Spania.Am avut nevoie de o procura pe persoana care m-a insotit (eu mi-am facut-o pe soferul autocarului).
Procura se face la notar unde trebuie sa fie prezenti ambii parinti si atat.Cand te intorci ai nevoie doar de buletin deoarece nu mai se uita la procura.

| xxxXStefanXxxx a răspuns:

Te duci notar cu parinti la cu parinti si cu buletinul/sau copie, persoanei cu care parasesti țara9nu trebuie sa vina personal, ajunge daca ai buletinul), si dupa ce semneaza parinti dureaza cam o jumatate de ora si iti da procura. Eu am fost cu avionul si la aeroport am dat procura si buletinul si gata.
Iti spun din propria experienta. Sper ca te-am ajutat.

| Denisee_Popescu_1974 a răspuns (pentru xxxXStefanXxxx):

Trebuie să specific și ruta?

| paulmuntean a răspuns:

Ai nevoie de aprobarea părintilor chiar daca esti cu cineva major si nu este parintele tau.Dar nu stiu sigur cum.Cred ca trebuie pe un bilet sa scrie ei ca te lasa sau ceva

| aps a răspuns:

Ai nevoie de un act pe care il faci la notar cu ambii parinti numit procura. dupa ce ai acest act poti iesi din tara linistit. happy

| AndreeaMadalinvfdd5 a răspuns:

Dar la intoarcere? Eu am 17 ani si sunt in Anglia, am venit aici cu prietenul meu, acum vreau sa ma intorc singura, nu mai am procura pentru ca mi-a oprit-o in Romania. E posibil sa am probleme cu politia de frontiera engleza?