| andrei28743 a întrebat:

In cazul in care eu castig un proces contra lui X care imi datoreaza 10. 000lei. Cum poate sa il oblige instanta sa imi plateasca banii? Contractul s-a incheiat pe firma lui.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca s-a incheiat contractul cu firma atunci firma trebuie s-o dai in judecata. Dupa ce castigi procesul te adresezi unui executor judecatoresc si acesta va efectua executarea silita impotriva firmei, in primul rand prin poprire pe conturile bancare ale firmei.

| Violleta2022 a răspuns:

Va fii fortat sa-ti plateasca lunar o anumita suma, cat sa nu-i afecteze firma lui foarte tare, probabil 100-200 lei/luna, daca nu are suma totala disponibila.
Daca firma are venituri lunare mari, atunci il obliga la plata imediata a celor 10.000, plus cheltuielile de judecata.
Sper ca ai copie la acel contract, din care sa reiasca clar, ca el iti datoreaza acei bani. Cere parerea unui avocat, inainte sa deschizi proces, ca de pierzi, va trebuii sa platesti si cheltuielile de judecata care pot ajunge mai mult decat ai tu de primit.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu hotărârea judecătorească mergi la un executor judecătoresc. Acela va dispune acțiuni de recuperare a banilor.

| doctorandus a răspuns:

Dupa ce verdictul ramane definitiv mergi la executorul judecatoresc. Dar atentie ca daca ala e lefter Popescu, n-o sa-i poata lua nimic.