| AndraLavi a întrebat:

În cazul în care în urma unui proces persoana care trebuie să plătească amenda si daune morale dar poate sa reușească să achite decât una din ele, ce se poate face pentru daune? Mentionez ca persoana nu munceste, nu are bunuri pe propriul său nume, doar părinții.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Persoana care a castigat daunele morale poate cere executarea silita a celei obligate la plata. Executarea se poate face prin orice forma, respectiv poprire pe salariu, pe banii din conturi, pe sumele de primit de la alte persoane si apoi prin executare silita mobiliara si imobiliara.
Daca cel obligat nu are nici un fel de bunuri atunci nu se poate face executarea. Trebuie sa stii ca executarea se poate face in termen de 3 ani de la data inceperii, asa ca in acest interval s-ar putea ca persoana obligata sa aiba bani sau bunuri ce pot fi executate.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Vine executorul judecătoresc și face din tine (sau mă rog, din persoana aia) ce nu vrei și tot plătești dacă e decizie definitivă

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu muncește și nu are avere pe numele ei deloc, nu i se poate face nimic.