| UnuPentruAltu a întrebat:

În cazul în care o persoană lipseşte vreme îndelungată de la domiciliu, neexistând informaţii despre ea, se poate institui curatelă?
Dacă persoana care lipseşte are un fiu major care locuieşte în casa ei, poate fi altcineva numit curator?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, fara sa existe o cerere din partea familiei.
In acest caz ar trebui sa fie declarata disparuta si sa se ceara cautarea ei la politie.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Pui niște întrebări foarte ciudate in ultimul timp...

| Emazio a răspuns (pentru floresdemayo):

Și-a omorat mama, sau a murit si el nu a declarat asta. El are 30 de ani si traieste din pensia ei si acum ii dispare venitul. Faza e ca atunci cand o sa se afle o sa o cam incurce cu poliția, asa ca o sa ascunda cat poate moartea lu măsa, doar ca nu o sa funcționeze la nesfârșit.