| anonim_4396 a întrebat:

In cazul un care un copil ( adult ) cu varsta de 18 ani este lovita de o persoana de 30+ ani sa zicem ce masuri se pot aplica?

Se mai poate face apel la protectia copilului?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa 18 ani o persoana este majora, asa ca n-are de ce face apel la protectia copilului.
In schimb poate face plangere penala la politie sau Parchet, in termen de cel mult 3 luni de la data faptei, pentru infractiunea de lovire sau alte violente, conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Protectia copilului nu se mai implică dacă persoana a împlinit 18 ani.
Mrzenon a răspuns foarte bine.
Dacă este nevoie se poate apela și la sprijinul www.adra.ro

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La 18 ani esti adult, te duci la politie nu la protectia copilului.

| IoanaRoman09 a răspuns:

Nu,te duci la politie si depui plangere

| MrZenon a răspuns:

Puteți depune o plângere la politie iar în cazul în care sunt traumatisme. se poate deschide și un dosar penal.

| Anonimceshtiitu a răspuns:

De la 18 ani copilul va fi etichetat ca adult. Dacă a făcut recent 18 ani eu zic sa încercați, poate accepta.
Sper ca v-am ajutat și sa ii fie rușine atacatorului