| aimullah123 a întrebat:

In ce conditii poti cumpara ceva direct de la producator?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi la producator, tu ii dai banii iar el iti da marfa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu sunt condiții speciale care să fie îndeplinite.
De putut poți, dacă ai contact cu el. Mergi tu la el sau vine el la tine.
Apoi, dacă cumperi pentru uz personal o faci pe proprie răspundere. Dacă o faci penrtru revânzare, trebuie să respecți regulile, condițiile comerțului.

| aimullah123 explică (pentru sadrian46):

Si care sunt aceste reguli?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Regulile comerciale sunt multe. Probabil nu vo reuși să le cuprind aici pe toate.
Să mă refer la produsele alimentare. Producătorul trebuie să prezinte certificate de calitate și autorizări referitoare la lipsa de nocivitate a produsului, ambalaj care să prezinte conținutul și aditivii alimentari. Să nu scrie pe ambalaj de exemplu telemea de bivoliță sau cașcaval alpin și din conținut să rezulte că de fapt este unt de cocos cu urme de lapte praf, sau ciocorex, cu arome de ciocolată, care nu a văzut cacao în viața lui, termene de valabilitate, etc.

| Bizon95 a răspuns:

1. trebuie ca producatorul sa vrea sa iti vanda, sunt producatori care nu vand la persoane fizice si nu numai, pur si simplu din cauza ca au contracte permanente pentru TOATA productia si ar trebui sa produca in plus pentru tine, sau o chestie de genul asta
2. trebuie ca TU sa asiguri transportul, daca nu cumva te intelegi cu el (asta costa extra, oricum, daca nu cumva locuiesti vis-a-vis de producator)
3. iti da factura, iar daca cumperi destul de mult angro, atunci fisc-ul s-ar putea sa vina si sa se intereseze de... "sanatate", adica de unde ai asa de multi bani si ce faci cu atatea produse angro, ca persoana fizica si daca platesti sau nu taxele aferente pentru COMERT (ca e CLAR ca faci comert)

| Sonia822 a răspuns:

Depinde daca e producator care vinde retail sau engros.
Fiecare producator are propriile conditii. Da cateva detalii, cam ce vrei sa cumperi si de unde.

Răspuns utilizator avertizat