| sabin89 a întrebat:

În ce măsură a influenţat cartea "Originea speciilor" ideologia nazistă? A aplicat Hitler conceptul darwinist de "supravieţuire a celui mai bine adaptat" la rasa umană?

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Nici una, dacă citești Mein Khampf ai să vezi că Hitler nu era deloc vizionar, era un deist destul de conservator în termeni politici și economici, Hitler a fost atât anti-comunist, cât și anti-capitalist, de asta politicile sale sociale au fost destul de conservatoare, raportat la hendonismul promovat de comuniști în primă fază. Mai sus un user explică faptul că ideologia Nietzsche a avut o influență asupra lui Hitler, împreună cu experiența primului război mondial, și recesiunea economică în care se afla Germania. Rasismul lui Hitler era în primul rând de natură culturală precum spune și Ray, viziunea lui Hitler era naționalistă, germanii în viziunea lui sunt un popor special, superior altor popoare, dar erau acolo jos din cauza "influenței" popoarelor inferioare, inclusiv a evreilor.
Asta era credința nazistă, Germania e bună, dar ei, ei fiind evreii, țigani, homosexuali, oamenii bolnavi, ei sunt pleava și trebuiesc exterminați. De fapt Hitler nu avea neapărat rasial issues, în sensul de "albi sunt superiori negriilor", ce avea concepția că germanii sunt cei mai buni, cei mai superiori, iar idealul german era aspectul nordic, alb, blond cu ochii albastri, chiar dacă ironic Hitler era un tip saten, mic de statură, cu un singur testicul funcțional. Asta era imaginea de marketing al nazistului, dar în realitate, nazismul nu a avut un caracter rasist, cât unul cultural, care consta în superioritatea germanică, iar restul erau inferiori, evident aceea mitologie a superiorități a căpătat o alte dimensiune odată cu războiul, acum doar germanul era superior, ci și aliatul său japonez și italian, iar cei inferiori? Cei care erau împotriva Germaniei. Repet, Hitler și regimul său s-a debarasat de elementele care considerau ei că duc la stagnarea Germaniei. Citisem la un moment dat că pe vremea lui Hitler, ba chiar s-ar fi interzis predarea în școli a teoriei evoluție, probabil din cauza relației politice pe care Hitler o avea cu Vatican, având în vedere că preoții catolici, erau încă privilegiați în Germania nazistă, chiar dacă religia creștină, o religie literalmente iudaică, a suferit mutați teologice și culturale grave în perioada nazistă. Ideea de facto e cam aceeași Hitler nu s-a ghidat pe supraviețuirea celui mai puternic, ci pe ideea că Germania e superioară tuturor, iar germanul e omul superior.

33 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Va recomand Der untergang Ultimele zile ale lui Hitler

| RAY a răspuns:

Tara cu cele mai multe buncare cica e elvetia http://www.cunoastelumea.ro/......a-n-dinti/

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Pai ea este cea mai sigura in cazul unui razboi, asa citisem mai demult.

| Catrice a răspuns:

Pariez ca fix asta citea noaptea înainte de culcare laughing

| Celcestietot a răspuns (pentru Catrice):

A vrut sa cucereasca, dar se pare ca primatele au opus rezistenta si s-au dovedit mai puternice ca el,, Apes together strong'' laughing.

| Catrice a răspuns (pentru Celcestietot):

Ma întreb oare ce gândea când o văzut ca pierde thinking

| Celcestietot a răspuns (pentru Catrice):

Alfred Rosenberg, pregateste racheta catre partea intunecata a Lunii laughing rolling on the floor! Eu cred ca o sa se intoarca in curand, ai sa vezi tu!

| Catrice a răspuns (pentru Celcestietot):

Vai de mine! Stai sa strâng bani să-mi repar buncărul. Poate am timp pana atunci.

| Celcestietot a răspuns (pentru Catrice):

Daca nu ai timp de reparat buncarul, de a trece de partea nazista vei mai aveahee hee laughing. Buncarul sau uniforma nazista, alege!

| Catrice a răspuns (pentru Celcestietot):

Hmm parca m-as baga sa vad cum mi-ar sta cu uniformahee hee

| Celcestietot a răspuns (pentru Catrice):

Probabil ca mai bine ca lui Inorihee hee cool.

| Catrice a răspuns (pentru Celcestietot):

Hmm nu știu despre cine vorbești.

| Celcestietot a răspuns (pentru Catrice):

Atunci, conversatia aceasta nu a avut loc, sa nu mai spui la nimeni de ea laughing.

| Catrice a răspuns (pentru Celcestietot):

Hopa prea târziu laughing

| Celcestietot a răspuns (pentru Catrice):

Vezi ca niciodata nu este prea tarziu, se poate da timpul inapoi, am incredere in Teoria relativitatii... sau in Cronos laughing.

| Catrice a răspuns (pentru Celcestietot):

Eh teorii, arată-mi demonstrația ca sa te credhee hee

| Celcestietot a răspuns (pentru Catrice):

Asta a fost mana lu' Cronos :

https://www.youtube.com/watch?v=AKLDnM1m3rg

| Celcestietot a răspuns:

Cam asta a pus in practica, dar eu zic ca pe Hitler l-a influentat trecutul sau si practic mediul inconjurator, ca daca era unul mai bun in viziunea sa, nu mai actiona cum a si facut-o. Ma intreb daca cineva ar fi avut exact aceeasi viata ca el, ar fi facut la fel?

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Sunt destui care si in ziua de azi au acelasi gandire ca HITLER

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Da, sunt. Oare este ceva rau in asta?

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

In prezent nu este, dar, daca ajunge unul de ala la putere intr o tara precum USA de exemplu da vva fi extrem de rau

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

De ce este rau, ce este corect pe lumea asta? Toti oamenii sunt nevinovati, imaculati la suflet?

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

A ucide nevinovati cu milioane doar ca tu te consideri superior nu e rational, nu exista argumente care sa sutina asa ceva, ar trebui sa fie o lectie de nerepetat vreodata, revenind la intrebare, Darwin a vorbit de adaptare nu de cel mai puternic ca degeaba ai tu 1, 90 daca eu am un pistol

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Prin absurd sa zicem ca cei nevinovati erau scutiti de moarte. Dar ar fi trebuit sa fim impotriva celor vinovati care urmau sa fie rasi de pe fata pamantului? Daca da, de ce? Te intreb din curiozitate.

Cel cu pistolul este cel mai puternic in acest caz, el are sanse mai mari de supravietuire daca isi atinge tinta. Animalele carnivore supravietuiesc ca sunt mai puternice ca cele ierbivore (in cele mai multe dintre cazuri), deci nu cel mai puternic supravietuieste? Cine supravietuieste dintre un om (fara nimic la el) inchis in cusca cu un leu salbatic, nu cel mai puternic?

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Pentru ca suntem o specie rationala cu un cod moral?

Cine supravietuieste dintre un om (fara nimic la el) inchis in cusca cu un leu salbatic, nu cel mai puternic?

de acord, dar cica omul poate alerga mai mult timp ca un leu

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Vrei o lume mai buna? Atunci gandeste-te la ceea ce este de facut, pana si ceea ce este considerat rau poate fi moral.

De asta cum ca omul poate alerga mai mult timp ca leul nu o stiam, interesanta chestie. Il obosesti pe leu si dupa il omori cu mainile goale laughing!

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Darwin nu a vorbit despre adaptarea celui mai puternic, ci de supraviețuirea celui m-a adaptat la schimbările de mediu, spre exemplu, insectele nu pot fi catalogate ca fiind puternice, dar pot supraviețui aproape în orice condiții, mai apoi spre deosebire de eroare pe care o fac creaționiști când vorbesc de "supraviețuirea celui mai puternic" când vine vorba de o specie, vorbimde un grup, în care nu supraviețuirea individului primează, ci supraviețuirea grupului, de-asta am mai zis, psihopatia e folositoare pentru un individ, dar useless când vine vorba de supraviețuirea de grup. Specia umană s-a dezvoltat așa mult pentru că trăim în grupuri.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Asta am vrut si eu sai transmit

| sabin89 explică (pentru SG1995):

E puţin neclar aici - ce concept a aplicat Hitler, de supravieţuire a celui mai puternic sau de supravieţuire a celui mai bine adaptat; sau amândouă.

| SG1995 a răspuns (pentru sabin89):

Nici una, dacă citești Mein Khampf ai să vezi că Hitler nu era deloc vizionar, era un deist destul de conservator în termeni politici și economici, Hitler a fost atât anti-comunist, cât și anti-capitalist, de asta politicile sale sociale au fost destul de conservatoare, raportat la hendonismul promovat de comuniști în primă fază. Mai sus un user explică faptul că ideologia Nietzsche a avut o influență asupra lui Hitler, împreună cu experiența primului război mondial, și recesiunea economică în care se afla Germania. Rasismul lui Hitler era în primul rând de natură culturală precum spune și Ray, viziunea lui Hitler era naționalistă, germanii în viziunea lui sunt un popor special, superior altor popoare, dar erau acolo jos din cauza "influenței" popoarelor inferioare, inclusiv a evreilor.
Asta era credința nazistă, Germania e bună, dar ei, ei fiind evreii, țigani, homosexuali, oamenii bolnavi, ei sunt pleava și trebuiesc exterminați. De fapt Hitler nu avea neapărat rasial issues, în sensul de "albi sunt superiori negriilor", ce avea concepția că germanii sunt cei mai buni, cei mai superiori, iar idealul german era aspectul nordic, alb, blond cu ochii albastri, chiar dacă ironic Hitler era un tip saten, mic de statură, cu un singur testicul funcțional. Asta era imaginea de marketing al nazistului, dar în realitate, nazismul nu a avut un caracter rasist, cât unul cultural, care consta în superioritatea germanică, iar restul erau inferiori, evident aceea mitologie a superiorități a căpătat o alte dimensiune odată cu războiul, acum doar germanul era superior, ci și aliatul său japonez și italian, iar cei inferiori? Cei care erau împotriva Germaniei. Repet, Hitler și regimul său s-a debarasat de elementele care considerau ei că duc la stagnarea Germaniei. Citisem la un moment dat că pe vremea lui Hitler, ba chiar s-ar fi interzis predarea în școli a teoriei evoluție, probabil din cauza relației politice pe care Hitler o avea cu Vatican, având în vedere că preoții catolici, erau încă privilegiați în Germania nazistă, chiar dacă religia creștină, o religie literalmente iudaică, a suferit mutați teologice și culturale grave în perioada nazistă. Ideea de facto e cam aceeași Hitler nu s-a ghidat pe supraviețuirea celui mai puternic, ci pe ideea că Germania e superioară tuturor, iar germanul e omul superior.

| gabicoo a răspuns:

Naziștii nu prea l-au iubit pe Ch. Darwin! Sursa lor de inspirație au fost scrierile lui Fr. Nietzsche! Aberațiile lor referitoare la popoarele superioare (SuperVolk) și cele inferioare (untermenș) de acolo le-au preluat!

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Cei care îl apără pe Nietzsche spun că naziștii au deformat ideile sale, că el se referea la un SuperVolk în sens cultural, că germanii sunt mai cultivați că vecinii lor și că misiunea lor era aceea de a civiliza popoarele din jur! Și toată lumea știe cum au dus naziștii civilizația germană în restul Europei: război, distrugeri, foamete, exterminarea evreilor, polonezilor, rușilor dar și a propriilor cetățeni care nu erau de acord cu ideile lor: socialiștii, martorii lui Iehova, sau persoanele cu handicap!

| sabin89 explică (pentru gabicoo):

Se pare că nu ai dreptate, că ai primit eronat happy
Naziştii au sterilizat cu forţa vreo două milioane de oameni şi au început o exterminare sistematică a celor consideraţi de ei inferiori. Şi-au justificat atrocităţile prin aceea că aduc omenirii un serviciu, prin curăţirea genetică, pentru îmbunătăţirea raselor.
Care din ideile lui Nietzsche le vezi în spatele acestor fapte?

| gabicoo a răspuns (pentru sabin89):

Am primit eronat de la userul Nietzsche frumos și deștept! Omul nu e cu toate acasă! S-a simțit "deranjat" de postarea mea! happy