| troleibuz a întrebat:

In contractul de comodat al unei firme, daca sediul este o casa, trebuie trecute toate persoanele care locuiesc acolo? Daca sunt 2 case diferite cu 2 familii diferite trebuie sa ceri acordul tuturor?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie trecute toate persoanele ci doar proprietarii din acte a spatiului. In caz ca este o casa partajata in 2 apartamente atunci contractul se incheie doar cu proprietarii apartamentului in care se stabileste sediul firmei. Doar daca se stabileste in ambele apartamente atunci trebuie incheiat cu toti proprietarii.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Contractul de comodat il faci cu proprietarul spatiului, nu te intereseaza cine mai locuieste pe acolo.

| troleibuz explică (pentru GabiDumitrescu):

Si daca sunt doi proprietari? Jumate, jumate pe acte.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru troleibuz):

Pai tu in care jumatate bagi sediul? Daca e vreo casa de-aia cu o singura intrare si detinuta de doi frati sau ceva de genul, fara vreo delimitare clara gen Nr. xA si Nr. xB, ar trebui de la amindoi. Tu cand faci contractul ala de comodat trebuie' sa ai aprobarea proprietarului spatiului. Sint mai multi proprietari pe actul de proprietate, atunci toti. Proprietari, co-proprietari, persoane cu drept de habitatie, etc.

| troleibuz explică (pentru GabiDumitrescu):

Sunt doi frati. Au acelasi numar. Dar cu intrari separate. Problema e ca unul a murit luna aceasta. Si au succesiunea facuta doar jumatate. Cel ce a ramas vrea sa ajute pe cineva sa isi faca sediul firmei in acea curte. I-a pus la dispozitie un certificat de mostenitor pe care e trecut si numele decedatului.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru troleibuz):

Prea complicat. Daca tot vrea sa isi faca sediul acolo, cred ca are acolo vreo 2-300 RON cit sa plateasca o firma specializata sa se ocupe de formalitati...