| Andrei200202 a întrebat:

In legatura cu problema mea mai delicată prezentată in intrebarile anterioare:
M-a sunat polițistul si mi-a spus ca maine la ora 10 sa ma prezint la judecătorie, presupun ca s-a incheiat ancheta si urmeaza procesul. Ce se va întâmpla maine acolo? Primesc pedeapsa? Cine o sa fie prezent? Cum ar trebui sa se desfasoare lucrurile?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La judecatorie te prezinti doar daca esti citat de judecatorie, nu ca te suna un politist, indiferent ca esti inculpat sau martor.

| Andrei200202 explică (pentru Ioandelasal):

Asta e acum, ce ar trebui sa fac? Sa nu ma duc?
Am vorbit cu doamna care se ocupa de caz si mi-a spus ca procurorul a facut rechizitoriu.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andrei200202):

Poate ai fost chemat la procuror, sa-ti prezinte recchizitoriul, este obligatoriu sa faca asta inainte de trimiterea rechizitoriul la judecatorul de camera preliminara de la judecatorie.

| darrio2007 a răspuns:

Nu trebuie sa te sune politistul ci primesti citatie, scrisă, acasa. De la Tribunal. Esti sigur de ce spui?

| Andrei200202 explică (pentru darrio2007):

Da, sunt sigur. Asta s-a intamplat, m-a sunat si mi-a spus ca maine sa ma prezint la tribunal la ora 10. Ma gandesc ca n au mai avut chef sa imi trimita citatie ori a fost prea din scurt si nu mai aveau cand sa mi trimita pana maine. Fix ieri am fost sa ma prezint pentru controlorul judiciar cum o faceam in fiecare saptamana si mi au spus ca nu au primit nimic legat de anchetă.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O prezentare la judecătorie se face cu citație scrisă, nu telefonic. E dubios, fii atent.
În citație se scrie cine te cheamă și cu ce problemă, la procuror, la proces, în ce calitatare, de pârăt, făptuitor, martor.
Dacă te duci, ia un avocat cu tine să te reprezinte. El știe cum să te apere.

| alina2k18 a răspuns:

Probabil te cheama ca martor.

| Andrei200202 explică (pentru alina2k18):

Stiu ca ce sunt chemat, am spus ca problema am detaliat o intr o intrebare anterioara, eu aveam nevoie de niste informații cu ce s ar intampla maine, ca am fost sunat si mi s-a spus sec ca maine la ora 10 sa fiu la judecătorie pentru nu stiu ce. Oricum am fost lămurit.

| Andrei200202 explică:

Sunt un pic neliniștit.