Întrebare recomandată | LanguageMaster a întrebat:

În limbajul juridic, care este diferența dintre "în favoarea" şi "în sarcina"?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Redau din juristprudenta:
"Sarcina este o obligatie (de a da, a face sau a nu face ceva) impusă de către dispunător gratificatului în actele juridice cu titlu gratuit (donaţii sau legate testamentare)."
"Favoarea" este doar un subtantiv in cazul in care sarcina acordata cuiva este pozitiva. Nu este termen specific justitiei ci doar un termen uzitat.

| Crackman a răspuns:

In favoarea ( cel ce are dreptate)
Iar sarcina ( cel ce trebuie sa faca )

| Krax256 a răspuns:

Inseamna PENTRU si DE CATRE, adica unul primeste si altul plateste mai pe scurt.