| eusebiu27 a întrebat:

In mașina sunt obligat sa port mănuși și masca?

10 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In mod legal, nu ai voie sa porti masca in masina, pentru ca, atunci cand depasesti viteza legala si te "ia" radarul, trebuie sa poti fi vazut, clar, in poza.

Bula
| Bula a răspuns:

In masinile de transport public - DA.
Doar aceasta restrictie exista.

In masina unde esti doar tu sau apropiatii tai, purtarea mastii nici n.are sens.

| darrio2007 a răspuns:

Daca masina ta este microbuz sau autobuz, da.

| anonimg a răspuns:

Mănuși nu trebuie să porți deloc.
Masca nu o porți dacă ești în mașină cu membrii familiei (din aceleași domiciliu).
Masca o porți numai dacă în mașină ai o persoană care nu este de la același domiciliu. Cel mult 3 persoane în mașină (cu șoferul să fiți 3).

| Andreeush a răspuns:

Nu ești obligat să porți mască în interiorul mașinii.

| JicaContra a răspuns:

In teorie, nu, chiar e recomandat sa le dai jos inainte de a intra in masina, ca, daca sunt infectate, umplii masina de virus (si sa le pui intr-o punga de hartie)

insa, e o intrebare buna, si as da telefon la telverde sa, suflu in iaurt decat sa iau amenda, militienii abia asteapta

| Digikey a răspuns:

Doar daca nu ai mai spalat-o la interior de cativa ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e obligatoriu sa porti masca in mașină. O pui atunci cand iesi din masina, daca e cald in masina si mai ai si masca nu prea e ok.
In masini de transport public, da! Dar in mașină personală nu, doar daca vrei tu sa o porti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Eu cred ca exista câteva mari familii, cum ar fi, Snickers, Bounty, care se ocupa cu vânzarea măștilor. E o chestiune de marketing. Cred ca din vânzarea măștilor, toate cheltuielile au fost și vor fi acoperite. rolling on the floor

| HackerulAnonim2212 a răspuns:

Sa porti manusi si masca cand esti singur in masina ta proprie e ca si cum ai purta prezervativ cand esti singur in pat