| AvalohAlyn a întrebat:

In Romania se fabrică autobuze moderne la Brașov.Atunci de ce în orașele României cele mai importante nu găsești deloc în circulație autobuzele de la fabrica Roman, 100% romanesti? De ce românii nu cumpără autobuze românești și le prefera tot pe cele de afara?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dta cauți un motiv special, legat de un mit, care este România.
Pentru dta, dacă ele sunt românești, ar trebui să, etc.
Ca să fie pe străzi, ar trebui ca cineva să le cumpere, nu?
Atunci întreabă-l pe primarul tău de ce nu le cumpără.
Și așa mai departe.
Deci nedumerirea dtale bagă pe toți primarii în aceeași oală, pe motiv că sunt români. Nu sunt. Intreabă-i pe ei.
Ce înseamnă cele de afară? Marfa e marfă, nu este marfă de dinăuntru și din afară. Du-te la hipermarket și uită-te câte alimente sunt de dinăuntru și câte de afară. Dacă vrei să vezi rafturi goale, elimină toate produsele de afară.

| IoanWild a răspuns:

Pentru ca prin autobuzele cumparate de afara se mai pot crea rotunjiri si toata lumea sus pusa merge fericita acasa. Iar ce-i al nostru merge in export! In orice activitate lumea incearca sa faca profit. Strainii ne da epavele lor. Daca mergi la depou o sa vezi cateva autobuze noi de fatada si restul vor fi vechi. Iar oameni au de suferit! Peste tot este asa!