| AndreiCojo2 a întrebat:

În seara asta m-a oprit jandarmeria ca aveam și eu o bere în mana pe strada și mi-a cerut datele. Poate sa-mi vina acasă amendă de 50 lei pentru consumul de alcool în spatii publice?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate. Amenda este de la 100 lei la 500 lei, doar daca o platesti in maximum 15 zile de la data primirii procesului-verbal de contraventie vei plati numai 50 de lei (jumatate din minim).

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca poate, de aceea te-au si legitimat, ca sa-ti poata trimite amenda acasa.

| sierra1 a răspuns:

Din păcate n-o să vină nici o amendă

| Invictusman a răspuns:

Dacă nu ai primit un avertisment da, e posibil.

| Vântulalb a răspuns:

Da. Chiar si mai mult daca recidivezi.