| anonim_4396 a întrebat:

In Statele Unite ale Americii exista vreo lege care spune ca toti descendentii directi ai unui cetatean american (nascut in SUA) primesc automat cetatenie americana?
Adica, spre exemplu, daca demonstrez ca tatal mamei tatalui meu e nascut in SUA, pot primi cetatenie americana?

2 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Buna Mihaela

Americanii au alt sistem legislativ in ceea ce priveste cetatenia. Copiii nascuti pe pamant americant, indeiferent de cetatenia parintilor, sunt declarati cetateni americani.
Faptul ca tu ai un strabunic american nu cred ca e suficient, au trecut 3 generatii de ne-cetatenie. happy
Poti incerca, dar nu'ti face mari sperante.
Succesuri

| mihaela94_9486 a răspuns:

Vreau sa stiu concret, nu "poate".