| kazaryon a întrebat:

In timp ce conduceam un autoturism am intrat in coliziune cu un autoturism care initial se afla in stationare pe partea dreapta a carosabilului care, fara a semnaliza schimbarea directiei de mers la stanga si fara a se asigura a vrut sa traverseze ambele sensuri de circulatie, pentru a intra intr-o parcare, masina mea fiind proiectata pe trotuar, intr-un semn de circulatie. In acest timp eu ma aflam in depasire, pe contrasens si dat fiind faptul ca asfaltul era acoperit cu zapada nu am putut evita impactul. Am incheiat intelegere amiabila, cel vinovat recunoscandu-si vina. Prezentandu-ne astazi, la 5 zile distanta, la compania de asigurari, cel vinovat si-a schimbat declaratia spunand inspectorului de daune ca el se afla in trafic si ca a semnalizat intentia de a efectua virajul la stanga, recunoscand faptul ca a vrut sa intre in parcarea situata pe partea stanga a strazii. Acesta era un detaliu care ma interesa mai putin pe mine. Din punctul meu de vedere era clar faptul ca vina ii apartine indiferent ca el spunea ca era in trafic si ca a semnalizat, desi, repet, el se afla stationat. Inspectorul respectiv spunea ca este culpa comuna. Studiind un pic speta am inteles ca exista un protocol intre companiile de asigurari si in cazul in care o persoana nu se asigurare la schimbarea benzii se da culpa comuna. Conform legislatiei se poate da culpa comuna in cazul schimbarii benzii de circulatie, in urma caruia a rezultat un eveniment rutier? Daca conform actelor intocmite de reprezentantul companiei de asigurari mi se aloca doar 50% din dauna materiale rezultate in urma incidentului, ce solutii legale am in vederea acoperirii intregii pagube de catre compania de asigurari, dupa cum ar fi moral si legal?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Spui ca in constatarea amiabila celalalt conducator auto a recunoscut ca este singurul vinovat.
Daca firma de asigurari nu ia in considerare aceasta recunoastere singura modalitate legala este sa o dai in judecata.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Cam... niciuna.
Daca n-ati incheiat o intelegere in scris si n-ai nici constatarea politiei, atunci e cuvantul tau impotriva a lui.
Daca ai doi martori care te sustin, poti contesta cota de asigurare, chiar si in fata instantei de judecata.
In caz contrar... ramane cum s-a stabilit: 50-50%.