Întrebare recomandată | Maryuk해바라기 a întrebat:

In urma cu 4 ani mi-a fost facuta o asigurare de pensii private de la ING...de catre angajatorul de pe atunci..Am 21 de ani...nu mai sunt angajata.dar fondul de pensii creste..cine imi plateste mie darile? Nu inteleg mai nimic din aceasta asigurare de pensie.mai concret. de unde mi se vor lua acesti bani ..si mai ales cat pe luna? Ma lamureste si pe mine cineva care e treaba cu aceasta pensiee..si daca am pot retrage?

Răspuns Câştigător
| fresHZoNe a răspuns:

De retras nu ai cum sa te retragi pentru d-asta ii spune "pensie privata OBLIGATORIE".
Acum: atata timp ca esti angajata, statul iti retine din salariu niste bani. Din acei bani care ar trebui sa ajunga la stat, o parte din ei vor ajunge in acel cont ING la care ai facut pensia privata. Asta inseamna ca atunci cand vei iesi la pensie, pe langa banii pe care ii vei primi de la stat, mai ai de luat o parte si din ceea ce s-a strans in contul tau. Nu mai stiu exact dupa ce perioada (2 ani parca), dar stiu sigur ca poti retrage banii din cont si poti face ce vrei cu ei.
In mare, cam asta este cu pensia privata oblogatorie.

Mai stufos explicat gasesti aici: http://pensii-private-obligatorii.blogspot.ro

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pensia privata obligatorie este in completarea pensiei publice (de stat).
Contributiile se platesc atata timp cat esti angajata si ai salariu, daca esti somera si ai indemnizatie de somaj, pe timpul cat esti in concediu de boala si primesti indemnizatie, dupa caz si le platesti tu daca ai incheiat contract de asigurare cu Casa de pensii.
d
Daca nu esti in nici una din situatiile expuse nu mai platesti contributia la pensie si perioada cat nu platesti nu este considerata stagiu de cotizare la pensie.
Nu te poti retrage, poti doar schimba firma de asigurare si banii o sa-i primesti doar cand iesi la pensie, se va mari putin pensia publica.

| karsivan a răspuns:

Nu te le plateste nimeni daca nu esti angajata, cand o sa iesi la pensie daca te mai angajezi o sa ai de acolo ceva de luat, daca nu mai lucrezi poti sa-ti faci tu o pensie privata si sa platesti din mana personal si o sa ai pensie dupa un numar de ani. Trebuie sa intelegi daca nu muncesti nu ai nici pensie.