| AlexJackson a întrebat:

In urma cu 4 zile am depus prin email demisia de la locul de munca si am plecat din localitate. Cheia de la sediu i-am lasat-o prietenei mele ca sa o predea. Astazi m-au sunat directorii sa ma anunte ca ma dau in judecata pentru prejudicii aduse firmei si furt de cheie. Ce este de facut? Ce pot pati?

Răspuns Apreciat de Editori
| JderuSalbatic a răspuns:

Demisia se depune in scris, cu numar de inregistrare. Dupa, trebuie sa mai stai inca 20 zile, termen de preaviz. Daca te intelegi cu angajatorul, poate fi redus sau chiar eliminat. De asemenea, trebuie sa faci lichidarea - ti se da foaie de lichidare, si proces-verbal de predare primire a bunurilor detinute (cheie, laptop, mobil, etc). Deci trebuie sa te duci personal la firma si sa rezolvi.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Du-te la firma si afla despre ce este vorba sau asteapta sa primesti cererea de chemare in judecata, daca chiar te vor da in judecata.
Prietena ta n-a predat cheia a doua zi?

| darrio2007 a răspuns:

Trebuia sa depui demisia personal. Sa-ti faci lichidarea. La fel si cu cheia sau ce mai aveai tu pe acolo. Ei pot spune orice acum. Pot spune ca ai si furat ceva. Dar mai trebuie sa si dovedeasca.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce sa fie de făcut... Îți iei un avocat. Nu asa se depune o demisie, mai ales ca ești obligat prin lege sa stai în preaviz dacă nu erai în perioada de proba.