| anonim_4396 a întrebat:

In urma cu aproximativ 2 luni, am avut un incident cu o femeie, ma deplasam cu bicicleta si ea mergea pe mijlocul drumului, i-am spus respectuos sa mearga pe trotuar deoarece exista unul si ea a inceput sa ma injure, m-am dat jos de pe bicicleta sa discut cu ea, a venit spre mine, iar eu ca sa ma apar am prins-o de maini, ea continua sa ma injure, pana la urma am injurat-o si eu, a mers la politie a depus plangere, iar dupa atata timp astazi politia a sunat-o pe mama mea sa mergem la sectie sambata, eu am 15 ani, cum ar trebui sa procedez si dupa atata timp sa isi aduca aminte de acel incident politia mi se pare aberant.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este vorba ca femeia a depus plangere penala pentru infractiunea de lovire sau alte violente, avea 3 luni pentru a depune plangerea, asa ca a facut-o in termen legal. Fiind o fapta minora se pare ca politia a inceput cercetarea mai tarziu, pesemne o fi avut altele mai grave.
Nu vad de ce ai prins-o de maini, nu spui ca te-a lovit sau a incercat sa te loveasca. Puteai foarte simplu sa pleci si s-o lasi in pace.
In orice caz sa te prezinti cu mama ta la politie si sa spui adevarul si nu cred ca vei pati ceva.

| TheDRagonsZ a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ok, multumesc dar am prins-o de maini pentru ca a incercat sa ma loveasca

| Ioandelasal a răspuns (pentru TheDRagonsZ):

Atunci a fost legitima aparare, bineinteles daca au fost martori, poti dovedi asta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru TheDRagonsZ):

Daca tu erai pe bicicleta, nu tineai cumva mainile pe ghidonul bicicletei?
Cum ai ajuns sa o prinzi pe femei de maini, daca tu erai pe bicicleta, in afara de faptul ca ai sarit dupa bicicleta si ai atacat-o?
Lucru grav de altfel, iar daca nu ai martori, risti sa fii pedepsit legal.

| TheDRagonsZ a răspuns (pentru Violleta2022):

Am precizat ca am coborat de pe bicicleta pentru a discuta cu respectiva doamna pentru ca nu mi se pare normal sa mearga pe mijlocul drumului si dupa tot ea sa ma injure si pe langa asta a fost a doua oara cand s-a intamplat, prima data pentru a nu o lovii pe ea am ocolit-o dar era sa lovesc o masina ce venea de pe contra sens.

| Sibiescu_Ionut_1993 a răspuns (pentru Violleta2022):

"m-am dat jos de pe bicicleta sa discut cu ea", cand nu citim, se mai intampla lucruri de genu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sibiescu_Ionut_1993):

Chiar daca te-ai dat jos dupa bicicleta, cine tinea bicicleta?
Nu cumva ai pus bicicleta deoparte, special ca sa o poti atinge/ataca? ca de vorbit puyteai vorbi si cu mainile pe ghidon. Cum ai ajuns cu mainile tale, pe mainile femeii?
Asta se cheama: atac la persoana, pentru ca intentia ta a fost clara!

| Sibiescu_Ionut_1993 a răspuns (pentru Violleta2022):

Adica daca sa zicem, tu m ai injura pe strada, eu m as opri sa vorbim si sa vedem care e problema, si pun bicicleta pe cric sau o pun rezemata de un zid ceva, asta inseamna ca vreau sa te atac?

| TheDRagonsZ a răspuns (pentru Violleta2022):

Doamna respectiva era destul de agresiva asa ca nu m-am riscat sa raman pe bicicleta pentru ca imi blocam toate caile de aparare si repet cand m-am dat jos doamna a venit practic alegrand spre mine cu intentia clara de a ma ataca, deci in cazul asta a fost autoaparare.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sibiescu_Ionut_1993):

Evident ca nu ai pus bicicleta pe cric ca sa stai de vorba, intentia a fost clara de la inceput ca ai vrut sa fii liber de bicicleta.
Dar cu ce scop? iar aici Politia ar putea interpreta asa: ca a fost premediatata miscarea, ca sa ai mainile si piioarele libere, sa poti sa lovesti.

| Violleta2022 a răspuns (pentru TheDRagonsZ):

Da-mi voie sa nu te cred! Tu erai pe bicicleta si puteai sa dispari intr-o secunda, dar nu ai facut-o, ba dimpotriva, ai coborat de pe bicicleta, cu ce intentie?
Sa ai mainile si picioarele libere ca sa o poti lovi.
Acum esti acuzat si probabil vei fii gasit vinovat.
Daca tu erai cel atacat, de ce nu ai depus tu plangere la Politie?
Imi pare rau, dar eu nu vad aici un caz de autoaparare.

| TheDRagonsZ a răspuns (pentru Violleta2022):

Am spus cu ce scot am coborat, am coborat pentru ca femeria era agresiva si practic daca ramaneam pe bicicleta imi blocam caile de aparare, dar logic ca nu intelegi acest lucru pentru ca esti femeie la fel ca si ea si este logic.

| Rzk21 a răspuns (pentru Violleta2022):

Greșești nevoie mare. În primul rând, nu are cum să fie premeditată chestia asta. Ar fi fost premeditat dacă băiatul se gândea să o atace ÎNAINTE ca incidentul să se întâmple și să adopte rezoluția infracțională, mai exact: dacă tanti x e pe mijlocul drumului, o prind și o bat. În al doilea rând, victima nu prezintă leziuni, deci automat pedeapsa va tinde spre limitele minime. În al treilea rând, așa-zisul "agresor" are 15 ani. E minor și poate susține faptul că, din cauza lipsei de experiență și a șocului, a prins-o pe tanti de mâini pentru a nu fi lovit. În cel mai rău caz scapă cu o amendă, dar asta sună absurd, și pentru ca să se întâmple așa ceva, victima trebuie să meargă în instanță. Să fim serioși, cine e dispus să plătească taxele de timbru și avocatul pentru o astfel de chestie, care, dacă nu ai martori sau înregistrări, nu se poate proba? Și da, a fost caz de legitimă apărare.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Rzk21):

Exact asta a facut, s-a dat jos de pe bicicleta cu gandul sa o poata ataca, deci a fost premeditata chestia, ca putea sa-si vada de drum, ca femeia aia nu putea ocupa 10 m de drum, cat sa nu-i permita lui sa treaca.
O sa fii socat, dar eu am vazut tupeul si agresivitatea unui copil de 15 ani, mai ales cand este vorrba de o femeie, sau un alt copilas. Copii astia de 15 ani sunt capabili sa te bata, ca-s destul de puternici si tupeisti, ceea ce el de fapt a facut, atata vreme cat a atacat-o pe femeie, imobilizandu-i mainile.
Sa nu uitam: femeia a facut plangere la politie ca a fost agresata, nu baiatul, asadar nu-i legitima aparare pentru baiat, ci povesti inventate acum de el, de frica, stiind ca poate sa o incurce.
Dar se va ajunge la judecata, chiar daca iti este greu sa crezi, odata ce femeia aia a fost hotarat sa ia atitudine asupra unui pusti rebel si violent care si-a permis sa sara de pe bicicleta si sa o imobilizeze. Iar daca are si martori, atunci la judecata poate sa-i ceara daune, sau sa fei pedepsit conform legii.

| Rzk21 a răspuns (pentru Violleta2022):

Mdaa, nu. Nu înțelegi ce e aia premeditare: activitatea de natură preponderent psihică ce precede săvârșirea unei infracțiuni și care constă în luarea de către făptuitor a hotărârii de a comite fapta și în pregătirea acesteia cu privire la ALEGEREA LOCULUI, TIMPULUI și a MIJLOACELOR FOLOSITE. Ceea ce nu s-a întâmplat. A fost o chestie de moment. Și cum ai văzut tu o grămadă de copii tupeiști, am văzut eu "doamne" nesimțite și cu gura mare, care nu ar lăsa niciun pic de la ele. Nu poți băga în aceeași categorie toți oamenii. Plângere? Rezolv și asta: x merge pe stradă. Y vine să îl lovească. În timp ce y își ia avânt să îi dea un croșeu din fundul grădinii, x îi aplică o directă ce îi sparge nasul lui y și y cade lat. E legitimă apărare. Dacă x decide că nu a fost îndeajuns și îi rupe lui y genunchii, aia devine vătămare corporală. Dacă, în schimb, după perversa lui x, y cade și dă cu capul de bordură și moare, infracțiunea lui x se va considera cu intenție depășită. Și în cazul acesta, dacă nu sunt martori sau înregistrări, y poate depune plângere la poliție dacă x nu o face. Pentru că are leziunea drept mijloc de probă. Da, sunt specimene și de genul, care o fac pentru orgoliu, dreptate personală, dorința de a face bani sau pentru că le e frică de faptul că adevărata victimă va face plângere. Tanti din speța noastră nu are leziuni. Și există și un cod rudier, pe lângă un cod penal, în care se specifică faptul că pietonul e OBLIGAT să folosească TROTUARUL, sau - și mare atenție aici - în lipsa acestuia, acostamentul.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Rzk21):

Vad ca-i gasesti numai scuze tanarului in cauza, dar nu te gandesti, poate femeia trecea strada regulamentar, iar el nu a avut chef sa-i acorde prioritate si cine stie, poate a injurat-o sau i-a vorbit urat.
De altfel, strada are o latime de cativa metri buni, lasand destul loc sa treaca si el cu bicicleta prin spatele ei, daca era musai.
In orice caz, aici ascultam numai parerea unui baiat, care-si spune povestea cum vrea el, posibil chiar mintind, ca sa-si gaseasca scuze cand va ajunge la politie.
Eu tare mult as dori sa ascult si partea femeii, ca sa vedem ce s-a intamplat de fapt.
In orice caz, este clar ca femeia a fost cea socata si afectata, odata ce ea a depus plangere la Politie, nu pustiul.
Se vede ca esti barbat si nu ai avut niciodata experinta unui pusti de 14-15 ani, care sa-ti vorbeasca urat, sau sa-ti arunce vorbe libidinoase, pentru ca-si permit sa fie obraznici cu sexul slab. Vorbesc din experinta personala, intamplandu-mi-se de cateva ori. De aceea ma indoiesc de fiecare cuvant care-i iese din gura acestui baiat.

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i deloc aberant, plangerea a fost facuta si depusa atunci, dar fiind considerat un caz minor, Politia programeaza aceste incidente mai tarziu, in timp.