| Stama_Robert_1995 a întrebat:

In urma intocmirii unui dosar penal pentru conducerea unui autovehicul fara permis de conducere politia trebuie sa iti dea ceva la mana, o hartie sau mai stiu eu?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia nu iti da nimic, nu are ce sa-ti dea, doar primesti citatie sa te prezinti pentru ascultare si pentru prezentarea rechizitorului de catre procuror, inainte de trimiterea in judecata.

| Stama_Robert_1995 explică (pentru Ioandelasal):

Da dar nu mi se pae anormal, unora le-a dat cate o hartiuta gen amenda

| Ioandelasal a răspuns (pentru Stama_Robert_1995):

Dosarul penal nu este sanctiune contraventionala, ca sa primesti procesul verbal de contraventie.
Vei primi hotararea instantei abia dupa terminarea procesului penal.

| darrio2007 a răspuns:

Se face proces verbal. Care ti se inmaneaza.

| Stama_Robert_1995 explică (pentru darrio2007):

Nu am primit nimic de genul

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu iti da nimic, ai sa primesti o citatie la un moment dat

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Nu iti da... Sau poate un proces mic verbal.