| anonim_4396 a întrebat:

În urma unor înţelegeri cu cei de la Orange m-am hotărât să nu mai achit factura.Deci am încheiat un abonament cu ei pentru suma de 60 lei. Am stat cu cartela în sertar şi când mi-a venit factura, surpriză! 140 lei.
Ce se întâmplă dacă nu mai achit factura niciodată?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Abonamentul inseamna contract si acesta trebuie respectat. Va trebui sa platesti suma respectiva si sa soliciti rezilierea contractului (incetarea lui cu efect pentru viitor), daca nu mai vrei sa continui, platind despagubirile prevazute, le gasesti daca o sa citesti atent contractul, mai ales prevederile privind rezilierea.
Daca nu platesti te pot actiona in judecata, o sa obtina o hotarare judecatoreasca de obligare la plata si apoi te pot executa silit. In acest caz, pe langa suma datorata, vei fi obligat si la cheltuieli de judecata (taxa judiciara de timbru si, eventual, onorariul avocatial), aceste cheltuieli pot depasi cu mult suma datorata.

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce intelegere ai avut si daca o poti dovedi?

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Mi-am făcut un simplu abonament Orange.Nu ştiu dacă mai am actele de la încheierea contractului.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Da,dar eu nu am garantat cum că pot plăti suma respectivă.Nu e ca un contract la o bancă unde trebuie' să duci o adeverinţă cu bunurile tale etc.Şi în plus n-au dreptul să pună proprii pe bunurile mele.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai spune! In executarea silita executorul judecatoresc are acest drept.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

La cât timp după neachitarea facturii pot fi dat în executare silită?

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Tocmai ce am primit un mesaj :'Deoarece înregistraţi întârzieri repetate la plata facturilor Orange, vă somâm să achitaţi ASTAZI suma de 148.86 RON, cod client...EOS KSI 074182...'

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se poate spune un termen exact, inainte de executare trebuie obtinuta hotararea judecatoreasca de obligare la plata. Cererea poate fi facuta dupa expirarea scadentei facturii si, in cazuri simple ca acesta, procesul poate tine, de la data cererii si pana la sentinta, cca 3-4 luni si abia apoi se poate cere executarea silita. Sa spunem ca un termen, apropiat de realitate, este de cca 6-7 luni de la emiterea facturii.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Te sfatuiesc sa platesti, altfel va trebui sa platesti mai mult, asa cum ti-am explicat. In plus va trebui sa platesti si penalitati de intarziere.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Ok.Dar nu pot cere măcar o suspendare precum nu pot achita?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ti au scris cei de la EOS te ai ars deja ca aia sunt firma de recuperari si o sa te bata la cap pana te dau in judecata

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Ştiu nu l-am plătiti de vreo 2 luni şi ceva. Nu merită, îşi bat joc de oameni. Adică stai cu cartela în sertar, faci abonament cu 60 lei şi-ţi vine factura 140 lei. Cum vine asta?
O să-l plătesc mâine doar pentru ca să închei abonamentul cu ei.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se poate, datoria trebuie platita.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si de unde au venit restul de 80 ron? sa nu imi zici ca nu ai intrebat

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Abonamentul inseamna contract si acesta trebuie respectat. Va trebui sa platesti suma respectiva si sa soliciti rezilierea contractului (incetarea lui cu efect pentru viitor), daca nu mai vrei sa continui, platind despagubirile prevazute, le gasesti daca o sa citesti atent contractul, mai ales prevederile privind rezilierea.
Daca nu platesti te pot actiona in judecata, o sa obtina o hotarare judecatoreasca de obligare la plata si apoi te pot executa silit. In acest caz, pe langa suma datorata, vei fi obligat si la cheltuieli de judecata (taxa judiciara de timbru si, eventual, onorariul avocatial), aceste cheltuieli pot depasi cu mult suma datorata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Îţi vor lua casa sau îţi vor vinde organele.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da,amuzant... N-am nici un lucru trecut pe numele meu aşa că pot să-şi ia gândul.

| Thunderwave_Adriana_1986 a răspuns:

O sa trimita ceva plicuri de "amenintare" prin care te tot someaza sa platesti si daca nici asa nu o faci se poate sa te transfere spre o firma de recuperari creante care o sa te chinuie cu telefoane, cu scrisori si tot felul de amenintari sa platesti

| anonim_4396 explică (pentru Thunderwave_Adriana_1986):

Ştiu ce voi face cu aceste scrisori. Chestia e că am auzit că vei fi dat în judecată. Ştiu de asemenea că pot scăpa legal dacă voi fi adus în faţa justiţiei.Mai ales dacă au trecut cei trei ani de la emiterea facturii.
Art. 405
(1)Dreptul de a cere executarea silită se prescrie în termen de 3 ani, dacă legea nu prevede altfel. În cazul titlurilor emise în materia acţiunilor reale imobiliare, termenul de prescripţie este de 10 ani.
(2)Termenul de prescripţie începe să curgă de la data când se naşte dreptul de a cere executarea silită.
(3)Prin împlinirea termenului de prescripţie orice titlu executoriu îşi pierde puterea executorie.