| NeverGonnaLetYouDown a întrebat:

Incheierea de intabulare se depune la taxe si impozite in original? Sau copie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La compartimentul de impozite si taxe de la primarie se depune o copie a actului prin care ai dobandit dreptul de proprietate asupra imobilului, poate fi contract de vanzare-cumparare, contract de donatie, certificat de mostenitor, hotarare judecatoreasca, etc.

4 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Nu se depune. Nu ai nevoie de ea la taxe si impozite.

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru Holiday):

Ma rog, la primarie... nu prea le am cu lucrurile astea :/

| Holiday a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Nici la primarie.

| mi25 a răspuns:

La taxe si impozite - componenta a primariei - se depune o declaratie de impunere pe proprie raspundere sau o completare a celei anterioare. Te duci la taxe si impozite si-ti da un imprimat si-ti spune si cum sa o completezi.
Copie dupa actul de dobandire a proprietatii - nu de intabulare - doar daca iti cere, ca fiecare primarie are obiceiul ei.
Incheierea de intabulare este act original si se pastreaza la proprietar.