| LanguageMaster a întrebat:

Infracțiunea de omor calificat este o infracțiune distinctă de omor sau este o varietate a acesteia?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Infractiunea de omor calificat este o varianta agravanta a infractiunii de omor.
Conform Codului penal, citez:
"ART.188.Omorul
(1) Uciderea unei persoane se pedepseşte cu închisoarea de la 10 la 20 de ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(2) Tentativa se pedepseşte.
  ART.189.Omorul calificat
(1) Omorul săvârşit în vreuna dintre următoarele împrejurări:
a) cu premeditare;
b) din interes material;
c) pentru a se sustrage ori pentru a sustrage pe altul de la tragerea la răspundere penală sau de la executarea unei pedepse;
d) pentru a înlesni sau a ascunde săvârşirea altei infracţiuni;
e) de către o persoană care a mai comis anterior o infracţiune de omor sau o tentativă la infracţiunea de omor;
f) asupra a două sau mai multor persoane;
g) asupra unei femei gravide;
h) prin cruzimi,
se pedepseşte cu detenţiune pe viaţă sau închisoare de la 15 la 25 de ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(2) Tentativa se pedepseşte."

| aXy99 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu te-ai plictisit sa-i raspunzi individului asta la cele mai penibile intrebari posibile, ale caror raspunsuri pot fi gasite in cateva secunde pe google?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ti-am mai răspuns la jde intrebări - dă și tu un "merci", așa de bonton!

| Zuzu1991 a răspuns:

Este o versiune agravanta, implica premeditarea si nu accidentul