| Sulty_Mihai_1986 a întrebat:

Ingrijesc o persoana care este la pat, nu are copii si are 4 veri. Am facut testament de la acea persoana catre mine. Daca verii ataca testamentul este posibil sa aiba castig de cauza? Ce at trebui sa fac?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata nu trebuie sa faci nimic.
Sigur ca ar fi fost mai bun un contract de intretinere, in acest caz verii nu ar fi obtinut castig de cauza.
In cazul testamentului acesta se poate ataca dupa decesul testatorului si verii (toti impreuna) pot obtine jumatate din averea persoanei pe care o ingrijesti, bineinteles daca nu sunt alti mostenitori.

| Sulty_Mihai_1986 explică (pentru Ioandelasal):

Dar daca am procura, am vreun avantaj in fata verilor?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Sulty_Mihai_1986):

La ce procura te referi? In privinta mostenirii n-ai nici un avantaj.