| sabin89 a întrebat:

Într-o zi de mai a anului trecut, America îşi lua rămas bun de la unul dintre cei mai buni fii ai săi. Sicriu de aur, sute de mii de americani în lacrimi, mulţi îngenuncheaţi şi cerâdu-şi iertare, primarul oraşului, în lacrimi, rezemat de sicriu ca să nu cadă de durere, membrii Congresului îngenuncheaţi şi ei, Universitatea Massashusetts acordând o bursă în numele eroului... În fine, lista e mai lungă.
Întrebare: Credeţi că eroului despre care vorbim i s-ar putea acorda, post mortem, Premiul Nobel pentru pace?

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Premiul Nobel se acorda doar persoanelor in viata.

| Catrice a răspuns:

De cine zici acolo ma?

| Lukasssz a răspuns:

Nu. De ce? Fiindca nu e deloc pace! Mai ales in America, unde cei de culoare sunt impuscati doar pentru ca sunt "diferiti".

| relian a răspuns (pentru Lukasssz):

laughing nu impusca nimeni negrii, desi nu zic, ca dupa o sa sara unia cas rasist laughing nu stiu la ce desene animate va uitatui voi pe acolo, dar realitatea este alta.
In America e pace mai multa decat oriunde altundeva pe planeta asta.

| Darkmagic a răspuns:

Doamne Fereste.
Sper ca e o ironie, nu?
Floyd...Premiul Nobel? laughing
Trebuia sa spui de cine e vorba. Ai vrut tu sa fii asa, misterios. big grin
Cunosti parerea mea: cretinisme progresiste.
In Crenshaw populatia de culoare tot cu "cioara" se alinta intre ei.

| 19flo79 a răspuns:

Faptul ca a fost ucis, evident ca e un lucru foarte rau!
Dar un premiu pentru pace se acorda unei persoane (chiar si postmortem), atunci cand face ceva ce aduce pacea si de care poate beneficia fiecare locuitor al planetei! happy

| TheGreatSouthernTrendkiII a răspuns:

Prea putin, prea putin. Ar trebui sa fie canonizat: https://images.app.goo.gl/SWYo9b9vEHcC6YJb6