| Sonia822 a întrebat:

Intrebare a unei cunostinte, proaspat mamica de 9 luni, dar aflata in procedura de divort. Se teme pentru copil, sotul doreste sa-i administreze preventiv un medicament injectabil, mai multe doze, medicament controversat si cunoscut pentru efectele sale secundare trecute in prospect. La aceasta data sugarul e perfect sanatos. Cum isi poate apara mamica pruncul? Ma intereseaza doar raspunsurile celor cu cunostinte juridice si parerea avocatilor (de la legislatie) Multumesc de intelegere.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cu greu il va putea lua sotul dupa divort, avand in vedere ca este asa mic, de regula in aceste cazuri domiciliul minorului se stabileste la domiciliul mamei. In orice caz va hotari instanta de judecata, daca sotii nu se inteleg, luand in considerare toate probele si tinand seama, in principal, de interesul minorului.

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sa nu lase copilul singur cu sotul, sa anunte rudele si daca sotul insista poate anunta si politia.

| Sonia822 explică (pentru Ioandelasal):

Daca stau separati, sotul va avea dreptul sa-l ia la el, dupa divort? Chiar daca e sugar? Caz in care se poate sa mearga sa-i administreze la medicul de familie, atunci cand e la el. Cum se poate opri, legal?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Sonia822):

Cu greu il va putea lua sotul dupa divort, avand in vedere ca este asa mic, de regula in aceste cazuri domiciliul minorului se stabileste la domiciliul mamei. In orice caz va hotari instanta de judecata, daca sotii nu se inteleg, luand in considerare toate probele si tinand seama, in principal, de interesul minorului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da despre ce vaccin asa controversat e vorba?

| Sonia822 explică (pentru suntserios):

ROR (MMR) care contine soda caustica (hidroxid de sodiu) si se fac 3 doze. Dar si restul sunt la fel, exista prospectul neperiat pe Agentia Nationala a Medicamentului

| suntserios a răspuns (pentru Sonia822):

Pai daca e vorba de vaccinul ROR impotriva rujeolei si rubeolei si mama cpilului e atat de imbecila incat sa nu il vaccineze ca a citit ea pe net ca nu e bun vaccinul desi e facut de milioane de copii anual atunci ar fi bine sa piarda chiar cutodia. Nu e deloc dar deloc OK ca un copil sa ramana in grija celui mai iresponsabil parinte

| Sonia822 explică (pentru suntserios):

Ok, ai un block de la mine pentru suita de raspunsuri idioate. Ai dat foarte multe de-a lungul timpului si te rugasem frumos sa incetezi

| sierra1 a răspuns:

Parcă e un scenariu de film. Prost

| goguPatent a răspuns:

Legal nu are ce apara. Vaccinarea copiilor nu doar ca nu este ilegala este chiar benefica. Niciun judecator nu ar putea, sa condamne la moarte copilul dandu-i dreptate mamei.
Ba char ar putea pierde custodia in fata tatalui, care cum zicea cineva mai sus, pare mult mai interesat de sanatatea si binele copilului.

| Sonia822 explică (pentru goguPatent):

Nu esti informat. Asta nu e o discutie despre vaccinuri. Am spus clar, raspunsuri doar de la avocati si juristi

| Sonia822 explică (pentru goguPatent):

Ai aici prospectul de la ROR, citeste u voce tare paginile 7-8, apoi cauta ingredientele https://www.ema.europa.eu/......ion_ro.pdf

| goguPatent a răspuns (pentru Sonia822):

Nu intru intr-o polemica medicala, nu sunt medic. Stiu inca ca vaccinul acela este testat si rastestat iar parintii care nu isi vaccineaza copii cu vaccinurile de baza sunt niste CRIMINALI. In rest daca vrei un jurist sigur gasesti contra cost la un cabinet de avocatura. Pe TPU ne dam si noi cu parerea.

| Sonia822 explică (pentru goguPatent):

Nu esti medic, sar sa citesti stii? Instinct de conservare ai? Ce scrie acolo? E si pe Agentia Europeana a Medicamentului, cei ce sunt responsabili pentru medicamentele aduse in Romania

| sabin89 a răspuns (pentru goguPatent):

Zici că un jurist găseşti contra cost la un cabinet de avocatură; şi că pe TPU ne dăm doar cu părerea. Dar Ioandelasal ce e?

| goguPatent a răspuns (pentru sabin89):

Habar nu am ce e.