| Joker3134 a întrebat:

Intrebare Daca te prinde fumat la volan fata de daca te prinde ca esti lucid si ai fumat gen ziua precedenta se da aceeasi pedeapsa, e corect? e ca si cum ai spune ca daca te prinde beat si daca te prinde doar ca ai baut putin ai aceeasi pedeapsa.

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este deloc pedeapsa daca nu te prinde drogat atunci cand conduci pe un drum public.
Comiti infractiunea de conducere sub influenta drogurilor doar atunci cand esti drogat, conform Codului penal, citez:
"ART. 336.Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0, 80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana, aflată sub influenţa unor substanţe psihoactive, care conduce un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere.
(3) Dacă persoana aflată în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) efectuează transport public de persoane, transport de substanţe sau produse periculoase ori se află în procesul de instruire practică a unor persoane pentru obţinerea permisului de conducere sau în timpul desfăşurării probelor practice ale examenului pentru obţinerea permisului de conducere, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani."

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru Joker3134):

Legea prevede, repet:
"(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana, aflată sub influenţa unor substanţe psihoactive, care conduce un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere."
Fata de aceasta prevedere nu conteaza cand ai consumat drogul, conteaza sa te afli sub influenta lui. Nu sunt in tema cat timp tine efectul unui anumit drog, poate tine de la cateva ore la 24 de ore sau chiar mai mult.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru Joker3134):

Dupa mai bine de 2 ani vii cu aceleasi prostii. Ma intreb si te intreb: cum se poate conduce asa cum spui?
De altfel se prezuma ca persoana de la volan conduce si aceea o sa fie verificata in caz ca se intampla ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru Joker3134):

Nu.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru Joker3134):

Un dosar penal este arhivat si nu dispare.
Nu face confuzie intre dosar penal si o condamnare definitiva, poti sa fii urmarit penal dar dosarul sa fie clasat, sa se renunte la urmarire sau chiar sa nu fie inceputa urmarirea penala.
Condamnarea penala definitiva este inscrisa in cazierul judiciar si ramane un anumit timp in acesta. Inscrierile pot fi sterse daca intervine amnistia, reabilitarea de drept sau judecatoreasca si alte cateva situatii.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru Joker3134):

Se pare ca nu-mi citesti atent raspunsurile sau nu le intelegi, de aceea tot continui cu intrebari absolut irelevante.
Indiferent de faptul ca ai cazier judiciar te poti angaja aproape la orice loc de munca, cu exceptia locurilor de munca unde nu se angajeaza persoane care au fost condamnate pentru anumite infractiuni si care mai figureaza in cazierul judiciar.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Evident ca nu. Cat timp ai alcool in sange, esti considerat baut si primesti pedeapsa, indiferent cand ai baut. Cat timp ai drog in sange, la fel. Este exact aceeasi situatie, fiindca scopul este exact acelasi: sa nu conduci cat timp esti sub influenta alcoolului sau a drogului. Un om care a fumat azi ceva, nu va fi lucid vreo 3 zile. Chiar daca el e mai prostut asa si nu isi da seama ca nu e lucid decat atunci cand este absolut pulbere. Sa stii ca prostii si cand beau, se considera lucizi atata timp cat se tin cat de cat pe picioare. Un om cu putina minte, nu va conduce niciodata cat timp in sistemul sau circulator exista alcool sau drog, fiindca nu e lucid si isi da seama de asta. Grav e cand e si baut/drogat si prost

| darrio2007 a răspuns:

Ce drk spui acolo? Esti fumat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ai fumat ceva înainte de a pune întrebarea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-am mai zis ca esti un idiot.