| ȚaraGalilor a întrebat:

Intrebare pentru cei care ati fost in UK(in special Wales):Am gasit pe net o informatie cum ca 30% din galezi traiesc in saracie(mai exact ca unele orase sau regiuni nu mai stiu sigur sunt mai sarace decat alte regiuni/orase din Romania, Bulgaria chiar si Polonia cica; nu ma intrebati ce regiuni/orase din Wales ca nu am stat sa caut sau nu am gasit)! Credeti ca este adevarat? Am mai cautat pe diferite site-uri si multe altele si spuneau ca asta cu saracia a fost acum nu stiu cati ani! Astept raspunsurile voastre mai ales de la cei care ati fost pe acolo! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Wales are cele mai mici salarii din UK in aproape toate domeniile si sectorul privat este subdezvoltat.
Cam un sfert din galezi traiesc in saracie dar saracia din Uk nu e ca saracia din Romania in sensul ca ei folosesc alti parametrii pentru a o defini. Orice om/ cuplu care are nevoie de ajutor de la stat pentru a acoperi cheltuieli sau care are locuinta oferita de consilui local pentru o chirie modica fiindca nu isi permite sa inchirieze din banii proprii o locuinta potrivita pentru familie este considerat "living under the poverty line" de exemplu.

| ȚaraGalilor explică (pentru Eireann):

Am intleles! Am intrebat pentru ca am gasit pe net chestia asta si d-aia! Desi sincer sa fiu Wales nu mi s-ar parea o tara slab dezvoltata si cu salarii mici! Mai ales ca din ce am vazut, sta foarte bine pe turism!

| Eireann a răspuns (pentru ȚaraGalilor):

Salarii mici comparativ cu celelalte tari din UK pentru aceeasi munca. Nu stiu ce turism totusi - Londra are turism ca nah, e Londra; Scotia ca e pitoreasca, pana si Irlanda de Nord are turism pe partea de The troubles. Dar wales nu prea - la mare e prea frig sa inoti si in rest pajisti si dealurile nu aduc prea multi bani.

| ȚaraGalilor explică (pentru Eireann):

Ciudat pentru ca am o cunostinta care a fost pe acolo si mi-a spus ca apa nu este atat de rece incat nu poti sa inoti! Oricum, multumesc pentru informatie!