| YannTiersen a întrebat:

Intrebare sanctiune nepurtare masca.

Buna ziua/seara. Astazi ma deplasam dinspre Constanta spre Mangalia intr-un autobuz(transport in comun), fara masca deoarece mi-am uitat-o acasa. Unde intre cele 2 localitati, soferul autobuzului opreste si o doamna politist urca in autobuz, vazandu-ma nepurtand masca ma legitimeaza cu buletinul, eu imediat fara discutii il predau doamnei, (imi noteaza datele, deoarece vad ca scrie ceva), si imi spune ca "Stiti ca este obligatorie purtarea mastii?", etc, total de acord, greseala mea si ca citez "voi primi o sanctiune." Situatia este foarte ambigua pentru mine pentru ca dansa nu mi-a comunicat ce tip de sanctiune se aplica, daca este amenda, cat este aceasta si nu in ultimul rand nu mi s-a aratat/inmanat/ nici nu a spus de proces verbal cu stiu eu ca se procedeaza. Ma puteti lamuri ce sa fac in situatia asta? Multumesc.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nepurtarea mastii in mijloacele de transport in comun este contraventie. Aceasta poate fi sanctionata cu avertisment, caz in care nu este nevoie de incheierea unui proces-verbal de contraventie sau cu amenda, caz in care vei primi la domiciliu procesul-verbal de contraventie. Pana la primirea acestuia n-ai ce face. Dupa ce l-ai primit ai la dispozitie maximum 15 zile sa platesti jumatate din amenda sau sa faci plangere contraventionala la judecatorie.

| YannTiersen explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc de raspuns, la mine este o speta mai speciala : in 3 zile trebuie sa plec in voiaj, daca nu vine in acest termen de 3 zile procesul verbal, eu nefiind in tara pentru 5-6 luni, ce se poate intampla? Se mareste amenda? multumesc inca odata de raspuns.

| darrio2007 a răspuns (pentru YannTiersen):

O vei plati la intoarcere, intreagă si probabil si cu ceva penalitati.
Cat de „naiv" poti fi sa uiti masca acasa?

| Ioandelasal a răspuns (pentru YannTiersen):

Amenda nu se mareste, doar ca nu vei putea beneficia de inlesnirea de a plati doar jumatate din amenda, daca nu o platesti in 15 zile de la data primirii p.-v.c.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Roaga pe cineva sa-ti ia Procesul-Verbal si sa-ti plateasca amenda!

| mihai69 a răspuns:

Dar știi că era suficient să îți acoperi nasul și gura cu o parte a cămășii / tricoului sau cu o batistă pe durata călătoriei? Atunci nu ai mai fi fost sancționat. Dar chiar nu ți-a păsat, este?

| Wr3nch a răspuns:

Le primesti pe amandoua prin posta. Tot la posta poti plati amenda.

| Sofer a răspuns:

Probabil vei primi amenda acasă. Știai ca ai uitat masca acasă. Nu trebuia sa te urci în bus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil să da, posibil să nu. Dacă este doamna polițist mai bună la suflet, nu îți dă amendă. În rest poate să dea și amendă, ți-o trimite prin poștă. Nu trebuie neapărat să facă proces verbal pe loc. Un fost coleg de muncă s-a ales cu amendă în perioada stării de urgență. În momentul controlului nu i-a zis nimic, dar doua săptămâni mai târziu a primit amenda acasa. Asa ca șanse 50/50.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt de părere ca ai merita o amenda frumușică. Nu cred ca este aia o scuza "ai uitat masca acasă". Nu ai vrut să pui mască, nu ca ai uitat. Zilnic vad din ăștia care nu poarta masca în spațiile închise, iar dacă ii întrebi ba ca au uitat masca acasă, ba ca au pierdut-o. "Băgați-vă mințile în cap, este vorba despre un virus.
Purtarea măștii în spațiile publice închise este o obligație. Nu vrei, primești amendă. Și pace.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal trebuia să îți zică că veți fi sancționați cu o amendă în valoare de...
Trebuia să îi ceri să se legitimeze în cazul îsta!
Și pe urma puteai face o sesizare!
Îștia imediat cum prind pe unul, cum îl amendează!
În loc să îi dea un avertisment!
Doar dacă nu cumva a primit!
O zi bună /!