| gabrielgypps a întrebat:

Intreprinderile familiale care se ocupa cu un magazin alimentar, trebuie sa aiba casa de marcat sau merge cu chitantier si efectuarea numeralului la sfarsitul fiecarii zile? Si daca da, este obligatoriu unde se fiscalizeaza aceasta casa de marcat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 28/1999, cu md. si compl. ulterioare, art. 1 si Normele metodologice aprobate prin HG 479/2003, art. 1-3 si asociatiile familiale care se ocupa cu comertul au obligatia de a utiliza aparate de marcat electronice si sa emita clientilor bonuri fiscale emise numai cu aceste aparate.
Casa de marcat se fiscalizeaza de distribuitorul autorizat ori de un tehnician al unitatii de service autorizate, la instalarea aparatului, in prezenta unui reprezentant al organului fiscal teritorial.

3 răspunsuri:
| ikram a răspuns:

Da, este obligatoriu sa aveti casa de marcat, se fiscalizeaza la Administratia financiara, dar sunt firme specializate care se ocupa cu asa ceva (sunt cele care vand si casele de marcat).

| gabrielgypps explică:

Mda am cercetat si singur, firma de service sau de la cine cumperi casa, fiscalizeaza sau schimba softul. multumesc oricum pentru atentie.

| iedy a răspuns:

Am si eu magazin alimentar AF si da este obligatoriu