| Flavianadx a întrebat:

Iranul a furnizat arme arabilor, nu? Credeti ca este posibil sa intervina in acest conflict, de partea lor, impotriva Israelului?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Iranul impotriva Israelului? Pai ce, crezi ca vor sa si-o ia inca o data bine de tot? Iranul e ca un gras de-ala mare si prost care si-o mai ia din cand in cand de la Bruce Lee-ul care e Israelul. Indiferent ce face, chiar daca tace si e baiat de treaba, tot mai incaseaza cateva picioare in gura din cand in cand, preventiv.

| gabicoo a răspuns:

Vor interveni cu gura: Hau! Hau! Eventual vor trimite componente pentru rachete celor din Gaza! Ca și până acum! Și atât!

| Mopmop a răspuns (pentru gabicoo):

Cel mai tare mi s-a parut explicatia lui Nethaniahu cela ca cica vezi doamne rachetele si/sau dronele sunt productie proprie a palestinienilor si alta mai tare ca UE si altii au finantat palestinienii cu lovele si ei au bagat in arme in loc sa faca scoli, spitale etc. Abia astea 2 faze imi dau tare de gandit!

| romeo78 a răspuns:

Nu Iranul este principalul furnizor de armament, ci Rusia. Doar că nu o face în mod direct, ci pe ocolite, folosind Iranul drept paravan.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil sa fi contribuit, dar nu va interveni direct datorita distantei si faptului ca Israelul domina aerul. Cel mai probabil "UN" va obliga atat Palestina cat si Israelul sa recurga la diplomatie.

| Mopmop a răspuns:

Daca asta se intampla ne-am dus pe ula toti... Va fi un efect de domino. Multi stau la cotitura sa isi rezolve propriile probleme teritoriale. De ce crezi ca au fost Razboaiele Mondiale? Nu mai stiu primul insa la al2lea cica nu stiu ce teroristi au asasinat arhuducele vietii. Mare grija avea Germania de asta. Asteptau un pretext.

| Werrich a răspuns (pentru Mopmop):

Eu știu ca primul război mondial a pornit de la asasinarea arhiducelui austriac Franz Ferdinand la Sarajevo.

| Mopmop a răspuns (pentru Werrich):

Cred ca ai dreptate. Le-am incurcat eu. Insa ideea ramane ca toti au asteptat un motiv sa isi rezolve problemele economice si teritoriale. Cel putin asta am inteles eu din Istorie...

Răspuns utilizator avertizat