| pogacel a întrebat:

Iti trebuie neaparat bac ca sa devii pompier? Nu te poti face pompier cu 12 clase?
Inainte se facea o cerere parca si nu cred ca era necesar bacu;

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, daca vrei sa urmezi Facultatea de Pompieri sau o scoala de subofiteri pompieri, diploma de bacalaureat este obligatorie.

| darrio2007 a răspuns:

Da.

| GdX a răspuns:

Ca sa devii pompier trebuie sa fii absolvent al facultatii de pompieri. La Bucuresti in cadrul Academiei de Politie Al.Ioan Cuza este si Facultatea de Pompieri.

| AnastasiaK a răspuns (pentru GdX):

Exagerezi...sunt destui pompieri care nu au facultate, iar cei care au, de obicei nu o au pe aia. Deci nu "trebuie", e o varianta, dar in niciun caz singura.

Iar raspunsul la întrebare, din cate stiu eu, este da, trebuie bac.

| siriusblack98 a răspuns (pentru GdX):

Nu este adevarat.

| AlexElektro1987 a răspuns:

Trebuie sa ai bacalaureat daca vrei sa te inscrii la pompieri, poliție sau armată, chiar daca te înscrii la subofițeri ( adica acolo unde se fac doar 9 luni de școală ).

| Catalin77945 a răspuns:

Iti trebuie diploma de bac.