| LanguageMaster a întrebat:

Judecătorul de cameră preliminară poate dispune schimbarea încadrării juridice a faptei?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului de procedura penala, citez:
"ART. 54.Competenţa judecătorului de cameră preliminară
  Judecătorul de cameră preliminară este judecătorul care, în cadrul instanţei, potrivit competenţei acesteia:
  a) verifică legalitatea trimiterii în judecată dispuse de procuror;
  b) verifică legalitatea administrării probelor şi a efectuării actelor procesuale de către organele de urmărire penală;
  c) soluţionează plângerile împotriva soluţiilor de neurmărire sau de netrimitere în judecată;
  d) soluţionează alte situaţii expres prevăzute de lege."
Fata de aceasta rezulta ca nu poate dispune schimbarea incadrarii juridice.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Judecatorul de camera preliminara poate doar sa verifice legalitatea (dosarului /procedurilor /probelor).
Incadrarea juridica o poate face procurorul sau instanta de judecata.