| WKJHFGWHJKELFGJHKW a întrebat:

La 10 de muca, cam cate zilel de concediu de odihna am dreptul anual.Va multumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce sunt "10 de muca"? Sunt zile, luni sau ani de munca?
Perioada de concediu nu este aceeasi pentru toti, este cea prevazuta in contractul individual de munca sau contractul colectiv de munca aplicabil si nu poate fi mai mica de 20 de zile lucratoare pe an, conform Codului muncii, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.145.(1) Durata minimă a concediului de odihnă anual este de 20 de zile lucrătoare.
(2)Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte în contractul individual de muncă, cu respectarea legii şi a contractelor colective de muncă aplicabile."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 10 de muca sau de muci? Fă diferenta explică ne lămureste ne si pe noi.

| Aditu94 a răspuns:

Ce scrie in contractul de munca? imparte cate zile de concediu ai pe an, la 12 luni si vei afla cate zile pe luna ai dreptul la concediu

| Ratonul01 a răspuns:

Cu placere