| NeverGonnaLetYouDown a întrebat:

La angajare este necesar extrasul de cont, sau IBAN-ul? Mi s-a cerut extras de cont insa la banca cand i-am zis mi-a fost dat IBAN-ul.

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu are nevoie angajatorul sa vada ce tranzactii ai tu in cont ca sa le dai extrasul de cont
ai nevoie doar de IBAN ca sa stie unde sa iti vireze salariu

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ibanul i ti trebuie la angajare, ti a dat bine fata de la bancă, cu IBanul mergi si il duci sefei /sefului ca el sa i ti vireze salariul in cont, asa se procedeaza salariul nu il mai primesti in mînă, sau in plic, banii vin pe card.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da, cam este necesar acest lucru.

Iar extrasul de cont contine informatii si despre IBAN.
Daca ai primit o foiae de la banca pe care sa apara si IBAN-ul, atunci este ok, poti sa o dai pe aia.

| Frank51 a răspuns:

Extrasul de cont are toate informațiile contului, evident și ibanul.

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru Frank51):

Sa-nteleg ca ar fi trebuit sa fac rost de un Extras de Cont, nu de IBAN?

| Frank51 a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Nu există iban fără extras de cont.

Extrasul de cont, pe lângă iban, mai are restul informațiilor astfel încât angajatorul știe că este contul tău personal.

| dinaprilie a răspuns:

Doar de iban are nevoie firma unde lucrezi ca sa iti bage salariul in cont.

| GPA a răspuns:

In extrasul de cont sunt trecute toate informațiile referitoare la situația contului bancar, incluzând numele, prenumele, bancă, IBAN-ul contului, codul de client, adresa, CIF-ul, tranzacțiile efectuate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie extras de cont si acolo apare si iban

| StefanDrg a răspuns:

Le trebuie doar codul Iban să poată sa iti bage salariul. Nu trebuie extras de cont

| RealKing01 a răspuns:

Exact cum ti-au spus colegii, dai sefei/sefului iBAN-ul cardului si iti baga banii pe card nu in plic.

| GPA a răspuns (pentru RealKing01):

IBAN-ul contului (RO) nu IBAN-ul cardului (codul numeric al cardului). Nu-l dai niciodată pe acela laughing
Angajatorul are nevoie de IBAN-ul contului bancar, astfel suma (salariul) poate fi depozitată în contul salariatului.