| WeakZ a întrebat:

La cate zile de concediu de odihna am dreptul daca lucrez cu jumate de norma (4ore)?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Codul muncii nu exista o prevedere expresa in acest sens, in afara de prevederea ca se acorda proportional cu timpul lucrat in fiecare an.
Pe de alta parte, prin HG 250/1992, care reglementeaza concediile personalului din administratia publica, se prevede ca acest concediu se acorda integral, la fel ca pentru cei cu o norma intreaga si pentru cei care lucreaza cu timp partial de 4-6 ore.
De asemenea in Codul muncii se prevede ca regulile privind concediul de odihna, inclusiv durata acestuia, se stabilesc prin contractele colective de munca si cele individuale, cu respectarea prevederilor din acest cod privind durata minima.
Fata de acestea va trebui sa vezi ce ai prevazut in CIM si in contractul colectiv de munca aplicabil. Numai bine!