| andreisergiu123456789 a întrebat:

La cati ani iese la pensie un programator?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La 65 ani barbati si 63 ani femei. Sunt si cei care lucreaza in conditii speciale (justitie, politie, armata, etc) si ies mai repede la pensie. Spune-i acelui individ (suntserios. Eu l-am blocat si nu-i pot spune) ca programatori erau si pe vremea comunistilor. Eu am inceput sa lucrez pe un computer Felix 285. http://bit.ly/2mOVdmK Ma enerveaza ca da raspunsuri tampite pe post de axiome.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Legal ca orice alt angajat. Practic nu cred ca sunt programatori care sa fi ajuns la vârsta aia inca

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La vârsta legală de pensionare.

| Bratulescu_Mihai_1992 a răspuns (pentru sadrian46):

Gresit, pensionarea nu e o varsta si in absolut NICI un caz o lege
e o situatie financiara

| sadrian46 a răspuns (pentru Bratulescu_Mihai_1992):

Eu sunt pensionar, după cum zici tu, sunt greșit, dar asta-i situația mea. Am ajuns pensionar în baza unei legi a statului român.

| minrest a răspuns:

Iese la pensie ca orice angajat fara conditii speciale de lucru. Dar toti programatorii pe care ii cunosc au si pensii private, fac investitii, estimeaza in permanenta ce perspective au sa isi deschida o firma; asa ca multi programatori se vor putea retrage mult mai devreme.

| Bratulescu_Mihai_1992 a răspuns:

Cand ai banii ca sa o faci