| anonim_4396 a întrebat:

La cati ani se poate face pasaport? si daca ai pasaport ai si nevoie de procura de la parinti, daca esti minor? FUNDAA

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pasaport se poate face de la 6 luni, la cererea parintilor. Pentru a pleca in strainatate pe langa pasaport, mai ai nevoie de o declaratie(nu procura) data de ambii parinti, in fata unui notar public si autentificata de acesta, prin care parintii isi dau acordul de plecare si indica un insotitor major. Numai bine!

2 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus! Pașaport se poate face de când te-ai născut, de când mama a ieșit din maternitate, @mikyandre.
Până la împlinirea vârstei de 14 ani, cererea este formulată de părinți în numele minorului și ai nevoie de acordul părinților pentru obținerea pașaportului.
Pentru minorii de peste 14 ani, cererea pentru pașaport se depune de către minor cu acordul părinților.
Până la 18 ani, pentru a călători în străinătate ai nevoie obligatoriu de acordul părinților.
O seară cu zâmbet să ai!

| aryana_4212 a răspuns:

Nu conteaza cati ani ai poti sa-ti fci pasaport dar daca esti minor iti trebuie procura de la parinti