| sopranaCadaverica a întrebat:

La ce ne referim în mod concis, clar, când vorbim despre inegalitatea sexelor?
Pe lângă faptul că am impresia că și această idee a devenit o lozincă printre multe altele în actualitatea postmodernă, cu care pseudo-intelectualii români, cel puțin, își mânjesc gurile, utilizând diverși termeni fără a le poseda adevăratul sens, oamenii chiar se irită, se frustrează și se îndepărtează pe ei înșiși de "iluminare", crezând că o astfel de structură abstractă ca "inegalitatea sexelor" (și nu numai), chiar are un sens formal și trebuie musai acceptată, folosită vag, în mod abuziv, într-o multitudine de contexte.
Deci, precis și empiric, cu liniuță, cu bulinuțe, cu puteți voi, cum se vede această inegalitate?

65 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Folosește dracu și tu cuvinte pe măsura interlocutorului că nu am atins încă nivelul tău de înțelepciune ca să înțelegem ce ai întrebat, nici cu bulinuțe nici fără

suntserios
| suntserios a răspuns:

Simplu si concis:

- media salariilor barbatilor este mai mare decat a femeilor cand este vorba de acelasi post, aceleasi responsabilitati, aceleasi studii.

-o femeie fara copii in intervalul de varsta 25-35 ani va avea un mare dezavantaj la angajare chiar daca are o pregatire la fel de buna cu a unui barbat pentru ca angajatorii se feresc de o femeie care poate ramana insarcinata in viitorul apropiat.

- e cazul sa enumar cum sunt trate femeile in tarile arabe?

asta sa la prima vedere cum s ar zice

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La angajare se preferă bărbați.
La muncă egală femeile sunt plătite mai puțin.

| flixbuster a răspuns:

Pe scurt este vorba despre egalitatea de SANSE si nu de egalitatea matematica. La fel ca si in cazul rasei, religiei si asa mai departe.

Cu alte cuvinte, o femeie si un barbat ar trebui sa aiba sanse egale iar sexul sa fie irelevant - cu exceptiile de rigoare desigur (barbatii nu pot ramane insarcinati, nu in mod natural).

Daca vreau sa angajez un programator (e la moda egalitatea de gen in IT zilele acestea), faptul ca e femeie sau barbat este irelevant. Angajez cel mai bun programator in mod obiectiv. La fel, daca angajez o femeie ca programator, o platesc la fel cum platesc si barbatii care fac aceeasi munca (sau cum as fi platit un barbat angajat in locul femeii daca nu mai face altcineva aceeasi munca in firma).

Din pacate, feminismul a devenit mai mult politic (si ca atare desantat) in ultima vreme - la origini era despre egalitatea femeilor cu barbatii (din nou, egalitate de SANSE) ceea ce este perfect corect si de bun simt si este o rusine pentru omenire toata discriminarea la care au fost (si inca sunt) supuse femeile (la fel ca toate formele de discriminare). Mai nou insa, a devenit o miscare de suprematie a femeilor in viziunea careia barbatii sunt raul absolut iar femeile binele absolut.

Era o vorba: daca esti barbat, alb, crestin si heterosexual, in noua ordine a lumii esti raul absolut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca multe femei clar n-ar trebui sa fie "egale " barbatilor dmpdv, printre care ca sunt fiinte emotionale

| Plato a răspuns:

Nu exista, nu va exista si nu trebuie sa existe egalitate intre sexe, asta e o utopie. Ce trebuie de fapt sa existe e echitate, nu egalitate.
Eu cred ca femeile n-au ce cauta in armata, Politie etc., iar barbatii n-au ce cauta sa fie make-up artisti. Asta e doar un exemplu, ca sa ilustreze sugestia.

Normal ca exista inegalitatea sexelor, vezi de multe ori afise cu "angajam 10 barbati". Pai mi se pare cat incape de normal ca vrei sa angajezi doar barbati, daca ai de carat saci de ciment.
Sau "angajam femei pentru salon masaj", la fel, cat se poate de normal.
Nu are niciun rost sa fortam ceva utopic, nu exista si nu trebuie sa existe egalitate intre sexe, ci echitate.

| mihai69 a răspuns:

De fapt, la ce te referi tu aici?
La inechitățile la care sunt supuse femeile față de bărbați?
La diferențele morfologice dintre sexe?
Fii ceva mai clară...

| mgtow a răspuns:

Se discuta despre drepturi egale intre sexe dar nu sa ajuns la nici o concluzie finala. In occident femeile au mai multe drepturi dupa divort pot ramane in casa apoi barbatul isi cauta chirie si continua sa plateasca jumatate din rate cu fosta + pensie alimentara la copil, de aia strainii aleg romance, poloneze si alte femei din estul europei (nu le pasa ca sta pe banii lor) dar stiu ca au pe cineva in viata care nu le fura casa mai mult ele pun mana pe avere dupa ce moare (daca nu are copii)

| sopranaCadaverica explică (pentru mihai69):

EU sa fiu clara?! Doamne, am pus o intrebare ca la clasa a treia! laughing N-ai auzit in viata ta de inegalitatea sexelor? Gender inequality?!
https://eige.europa.eu/thesaurus/terms/1182
"La ce ne referim în mod concis, clar, când vorbim despre inegalitatea sexelor?". E SCRIS. ACOLO.
Voiam si eu sa vad daca romanul stie sa dea si el exemple despre acest subiect, daca intelege despre ce se discuta. laughing

| sopranaCadaverica explică (pentru suntserios):

Nu voiam "la prima vedere". Ma interesau exemple reale, clare, nu doua chestii pe care le stie toata lumea deja.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Nu ti se par extrem de reale exemplele date de mine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Trebuie să-i explici în termeni proprii metafizicii doar așa funcționează creierașul ei, cred că n-ai excitat-o intelectual...

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa incerc

Actualitatea post modernista formata dintr o societate de intelectuali semidocti ca sa nu repet sintagma pentru care autorul intrebarii detine drepturi intelectuale, si anume "pseudo-intelectualii români"
este totusi influentata de structura abstracta denumita irefutabil ''inegalitatea sexelor''.
Aducand argumente consitente de ordin social, economic si religios putem afirma intr-un mod totusi exmpiric si nu stiintic urmatoarele:
1. Contextul economic al problemei consta in inegalitatea recompensei banesti primita de angajat. Astfel indivizii de sex masculin, cu studii medii si superioare cu pozitii de conducere spre exemplu, in cadul unei companii care detine un numar semnificativ de angajati, au in medie aritmetica un venit mai mare decat indivizii de sex feminin care poseda aceleasi studii si capacitati intelectuale, manageriale si sociale. De aici rezulta, empiric vorbind in continuare, o inegalitate a venitului intre cele doua sexe cu un avantaj vizibil de partea sexului masculin.
2. Contextul social al problemei, evidentiaza in mod empiric bineinteles, handicapul metaforic al individului de sex feminin in compartie directa cu individul de sex masculin. Astfel detaliind in spectrul social si familial, individul de sex barbatesc, adica care detine un penis si nu un vagin, implicit fiind in incapacitatea de a cara o sarcina in uter, desi detinand aceleasi calificari intelectuale, manageriale si de speta comunicativa porneste cu un avantaj. Avanatjul este definit de catre faptul ca individul de sex feminin este obligat ca la o eventuala sarcina in viitorul apropriat sa beneficieze legal si indiscutabil de un concediu de matenitate in vederea nasterii, cresterii si educarii rezultatulul fecundarii ovulului de catre spermatozoid. Astfel, pe baze empirice bineinteles, angajatorul ofera in mod irefutabil un avantaj individului de sex barbatesc in acesta ecuatie a obtinerii unui post.
3. Contextul religios ne ofera de acesta daca niste dovezi concrete. Astfel putem compara drepturile civile ale individului de sex feminin care are rezidenta intr-un stat a carui religie este preponderenda islamica. Putem observa cum legile interfereaza cu echitatea de sansa a individului, femela fiind indiscutabil privata de niste drepturi civile precum dreptul de a purta pantaloni sau a conduce o masina.

Concluzionand, putem cochide precis și empiric, cu liniuță, cu bulinuțe si cu aliniate 3 studii de caz pe baze sociale, culturale, religioase si economica care releva structura abstracta demunita 'inegalitatea sexelor'

| sopranaCadaverica explică (pentru suntserios):

Va maimutariti cu superioritate pe aici doar pentru ca nu aveti suficiente informatii ca sa mentineti o dezbatere? big grin
@suntserios si @Nevermore.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Mnuu.
Tu ai pus o intrebare. Intrebarea ta ne punea pe noi sa ne spunem punctul de vedere. Eu ti am zis punctul meu de vedere exact asa cum l ai cerut. Clar, concis si la obiect.

In momentul in care tu ceri un punct de vedere si pe urma spui ca nu e ok punctul meu de vedere nu mai e o dezbatere... e o intrebare la care raspunsul corect e doar cel pe care il vrei tu.

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Ce cuvinte ti se par metafizice? "Empiric"? "Iluminare"? rolling on the floor Aaaa, cred ca te-ai inhibat ca am scris cu diacritice.
Empiric intr-adevar, merita un clic pe dexonline daca nu am fost atenti la orele de filosofie din liceu, cine a avut profil filologic. Dar nu e metafizic bietul de el. sad
Si cu iluminarea, probabil ai auzit de iluminatul strazilor la bunicii tai. Ei, e cam acelasi lucru, dar in intrebare nu ziceam de strazi, ci de minti. E ca o metafora, ashea.

Si mai care cuvintele nu ai inteles? rolling on the floor
Iti recomand cu toata caldura sa citesti mai mult. Asa, nu te vei mai face de ras aratand cu degetul un om care vorbeste normal. Spune multe despre tine.

| sopranaCadaverica explică (pentru suntserios):

Nu la asta ma refeream, ai un punct de vedere relevant, rezonez, asta conteaza mai putin. Ideea era ca a trebuit sa va faceti cu ochiul si sa radeti cu scobitoarea intre dinti, tu si celalalt specimen, ca vezi-doamne cuvintele folosite si tonul meu sunt superioare. Asta e nasolica. Mai ales ca sunteti barbati! (ironie)

| Raducons a răspuns (pentru sadrian46):

Sunt platite mai putin unde nu fac mai mult ca barbatii si nu e vorba de munca egala pentru ca nu este adevarat

| Raducons a răspuns:

Suntem egali chiar sunt femeile peste barbati la toate capitolele.
Ce mai vor? Le dam si zile de la noi!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Raducons):

Ele merg la serviciu, mai fac și cresc și copii, fac curățenie și spală rufe. Este asta egalitate?

| AC4S4 a răspuns (pentru suntserios):

Https://www.payscale.com/data/gender-pay-gap
Femeile au cam aceleasi salarii cu barbatii cand se iau in considerare experienta, domeniul si alti factori. E drept, daca pui totul in aceeasi oala femeile vor avea salariul mediu mai mic. Pentru ca multe femei nu avanseaza in cariera, devenind casnice. Nu e un lucru rau, dar sa nu inventam noi tragedii. Femeile sunt tratate egal cu barbatii in joburile unisex. Cum zicea si @Plato, faptul ca o femeie nu poate fi angajata in domeniul constructiilor reprezinta ceva normal. Eu nu am intalnit pana acum femeie care sa spuna ca nu e tratata corect la lucru din cauza sexului.

Ecologistii/Verzii ar fi mai de folos in tarile cu adevarat poluate (Mongolia, China, Turcia). Feministii ar fi mai de folos in tarile in care femeile chiar sunt inferioare barbatilor (tari din Orientul Mijlociu). Culmea e ca ii vezi cel mai des prin Europa si SUA. Au ca scop propaganda de stanga. Sunt aici doar pentru a lupta impotriva unei probleme care nu exista.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru AC4S4):

Pentru tine problema nu exista. Pentru foarte multe femei e reala... Daca nu ti se intampla tie nu inseamna ca nu exista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Nu mamaie, nu vorbești normallaughing)) ai scris un roman pentru o întrebare pe care orice om normal o scria în 5 cuvinte.
o luam din prima propoziție: ''ne referim în mod concis, clar''
știi cum se numește greșeala gramaticală ce constă în folosirea succesivă a două cuvinte cu același sens?big grin vrei să te alfabetizez eu?

| Raducons a răspuns (pentru sadrian46):

Fac copii int-adevar dar nu mai spala rufe si nu prea mai fac nici de mancare.Nu suntem egali, de la barbati asteptarile sunt mult mai mari, si un barbat sarac nu este acceptat asa cum le acceptam noi si de pe strada

| Ofiintă a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce deranjati ne simtim in momentul in care zarim o persoana care, culmea, dar stie sa se exprime. Trebuie neaparat sa-i atragem atentia pentru ca nu exista modalitati, surse prin care sa descifram si noi niste cuvinte care tin de insasi limba romana.
Persoanele care au dificultati de exprimare sunt trecute cu vederea, ba chiar incurajate, in timp ce persoanele care sunt contrare primelor, sunt nevoite sa se conformeze cerintelor societatii. Cum ai putea sa te individualizezi intr-o natiune care pune accentul pe spiritul de turma.

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Era si o paranteza unde am dezvoltat o idee acolo... Nu doar intrebarea. Nu te obliga nimeni sa citesti.
Concis si clar sunt sinonime si nu e o greseala ca le am folosit succesiv. Am scris constienta fiind, ca sa se inteleaga mai bine mesajul pentru suflarea TPU ista.hee hee pentru ca mereu cand scriu o intrebare primesc raspunsuri care nu au legatura cu subiectul propus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Nu e o greșeală fiindcă așa vrei tu, nu?
Dacă eu concluzionez că ești și proastă și stupidă, ce crezi, e o greșeală?laughing

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Mi e mila de tine. Sincer. O sa imbatranesti pe TPU si reddit jignind... Dar poate se iveste o minune si isi pierde maica ta serviciul ca sa nu mai aiba cum sa ti plateasca netul. :d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

N-am reddit, doar aici...

| OrdanKarris a răspuns:

Femeile sunt mai lenese, mai slabe, mai firave, mai incapabile, mai emotionale in gandire, mai nesigure, mai de toate. Nu e misoginism, e realitate. Dar, atata timp cat desfaci picioarele ca o fata buna si inchizi gura, totul va fi bine! Promit! laughing