| AC4S4 a întrebat:

La ce procentaj credeți că ar ajunge o alianță ALDE-PRORomânia la alegerile parlamentare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca ar depasi 10% din voturile valabil exprimate.

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Undeva intre 7 si 10.
Alde pierde mereu teren, depinde cat reuseste Ponta sa mai creasca de la europarlamentare. O sa vedem la prezidentiale ce iese daca fac alianta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi dacă PSD se rupe definitiv(dezastru prezidențiale și locale) pot si 15%
dacă PSD iese bine de la locale, adică ia peste 30%(pe sistemul de la locale e posibil), niciodată alianța asta nu ia peste 10%.

| AC4S4 explică (pentru anonim_4396):

Este posibil ca alegerile locale să fie în același timp cu anticipatele la parlamentare. Dacă PSD rămâne singur la guvernare e foarte posibilă organizarea anticipatelor după moțiune, evident, după prezidențiale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

îmi prezinți un scenariu în care ar fi anticipatele posibile?

| AC4S4 explică (pentru anonim_4396):

Cade guvernul prin moțiune. Președintele numește un candidat pentru prim-ministru, acesta nu primește votul Parlamentului, se face asta de două ori, apoi se poate dizolva parlamentul și se declanșează alegeri anticipate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

și de ce PSD ar vota pentru anticipate?
Adică ar zice: de ce să controlăm noi încă un an parlamentul fără să avem guvern...nu mai bine facem anticipate ca să nu controlăm nici parlamentul nici guvernul?
Mie mi se pare amuzant să crezi că vor avea loc anticipate atâta timp cât anticipatele depind de votul unora care sunt siguri că n-ar mai fi aleși. laughing
oricum după ce Dăncilă n-o să intre în turul 2 va apărea coaliția PSD-ALDE-ProRo, pe asta fac pariu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Să nu mai zic că și ALDE și ProRo au mai mulți parlamentari decât ar obține la anticipate...sigur ar vota pentru anticipate. laughing

| AC4S4 explică (pentru anonim_4396):

Eu merg pe ideea că parlamentarii ALDE-PRO ar vota pentru anticipate. Ar obține voturi pe baza căderii PSD-ului, deci e în avantajul lor.
Dacă totuși apare o coaliție PSD-ALDE-PRO, atunci, da, anticipatele sunt cam imposibile. Dar nu cred că ar apare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

Au în parlament vreo 15% împreună, n-au cum să ia mai mult nici dacă e scos psd în afara legii

| AC4S4 explică (pentru anonim_4396):

Eu zic ca la alegeri ar lua 10-15%. Daca iau 10%, dupa redistribuiri pot ajunge pe la ce sunt astazi. Totusi tind sa cred ca vor lua in jur de 15%.
Daca aduni procentele de la europarlamentare au 10, 5%. Dezastrul PSD de la prezidentiale le va aduce cateva procente in plus acestei aliante.
ALDE are nevoie de o alianta pentru a trece pragul. Pana acum, Dancila s-a dovedit a fi destul de inchisa discutiilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

N-o să mai existe Dăncilă după prezidențiale

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Daca prind 10% este cazul sa faca un concert de recunostinta, ceva cu manele, sa placa la romani...

| Chermaneanu_Mihai_1996 a răspuns:

Mai putin de 9%.