| anonim_4396 a întrebat:

La ce se refera acest articol - 'Concursul de infracţiuni este ideal (formal), atunci când o singură acţiune sau inacţiune, datorită împrejurărilor în care a avut loc şi a urmărilor pe care le-a produs, întruneşte elementele constitutive ale mai multor infracţiuni.'?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Concursul formal de infractiuni (conform Codului penal) este numit si ideal in doctrina.
Se refera la faptul ca printr-o singura fapta se pot savarsi 2 infractiuni.
De exemplu:
-infractiunile de viol si incest daca tatal sau fratele isi violeaza fiica, respectiv sora;
-infractiunile de vatamare corporala din culpa si distrugere, daca o persoana vatama corporal si distruge masina altei persoane intr-un accident de circulatie.