| Rienmedire a întrebat:

La ce varsta se poate pensiona un om? Si cati ani in campul munci trebuie sa aiba ca sa primeasca pensie? Dau funda!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul la intrebarea ta depinde de cateva elemente - sex, profesie, daca pensia este pentru limita de varsta, anticipata ori anticipata partiala, conditiile de munca in care a lucrat si cat timp, etc.
De ex. pentru barbati limita de varsta, de regula, este de 65 de ani si stagiul complet de cotizare de 35 de ani.
Sunt mai multe profesii - militari, politisti, judecatori, procurori, aviatori, etc la care varsta de pensionare este mai mica si stagiul de cotizare mai redus.
Pentru detalii poti citi L.263/2010, cu md. si compl. ulterioare.

| Simpatic a răspuns:

Pe scurt barbatii la 65 si femeile la 63.

| 6547756 a răspuns:

"Un om".
Nu asa. Barbat, sau femeie?
In majoritatea domeniilor, barbatii ies la pensie la 65 de ani. Exista exceptii, exista grupe de munca ce se adauga la vechime, si altele.
La femei, inca se iese dupa o grila, varsta crescand treptat pana la 65 de ani. Si aici cu unele conditii.
Da amanunte: sex, anul nasterii. Eventual si alte date daca ai.