| AntonioCovaciu a întrebat:

La liceul care urmează să merg are profil mecanică auto. Pe site-ul lor spune că aceștia ofera permis categoria B gratuit pentri cei din clasa a XI. Este posibil dacă acesta instituție are un amfiteatru pentru legislația rutiera? Nu este implica ta si politia?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inaintea probei teoretice platesti doar contravaloarea permisului de conducere, nu stiu exact cat este acum, probabil sub 10 lei.
La proba practica posibil este sa platesti ceva pentru masina pe care sustii proba, asta daca scoala nu ti-o pune la dispozitie gratuit, va trebui sa te interesezi la scoala.
Daca nu reusesti din prima la ambele probe este posibil sa platesti o taxa pentru urmatoarele, nu stiu cat ar fi.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este posibil ce spui sau poate n-ai inteles bine.
Permisul de conducere se obtine doar dupa sustinerea examinarii (proba teoretica si proba practica) la politia rutierea.
Probabil se refera la faptul ca poti face scoala de conducere in cadrul liceului si pregatirea este gratuita.
Conform art.29, alin.4 din Regulamentul de aplicare al OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Pot efectua cursurile practice de învăţare a conducerii unui vehicul pe drumurile publice şi persoanele care nu au încă vârsta minima prevăzută de prezentul regulament pentru categoria sau subcategoria din care face parte vehiculul respectiv, dar nu cu mai mult de 3 luni înainte de împlinirea acesteia sau, dacă urmează cursurile unei instituţii de învăţământ preuniversitar cu profil auto, nu cu mai mult de 1 an înainte de împlinirea vârstei."

| AntonioCovaciu explică (pentru Ioandelasal):

Costă ceva sa fac proba teoretica si practica la politie?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AntonioCovaciu):

Inaintea probei teoretice platesti doar contravaloarea permisului de conducere, nu stiu exact cat este acum, probabil sub 10 lei.
La proba practica posibil este sa platesti ceva pentru masina pe care sustii proba, asta daca scoala nu ti-o pune la dispozitie gratuit, va trebui sa te interesezi la scoala.
Daca nu reusesti din prima la ambele probe este posibil sa platesti o taxa pentru urmatoarele, nu stiu cat ar fi.