| LanguageMaster a întrebat:

La noi în România magistrații se tem că familiile lor pot fi atacate de infractorii pe care îi anchetează sau judecă?

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu se tem pentru ca majoritatea sunt corupti sau coruptibili, aceptand bani de la infractori si incadrandu-i la pedepse mai mici infractorii nu se vor razbuna ulterior...
Intr-un sistem juridic corect si drept (jus) raspunsul la intrebarea ta ar fi fost DA.
Si ca sa nu apara habarnisti ulerior care rastalmacesc orice vorba studiile pe justitie la noi arata ceea ce am spus nu am scos-o din burta, politia isi face treaba ok, o parte din procurori si ei, dar la noi JUDEACTORII sunt cei mai mari golani si corupti...
Pe de alta parte in sens strict am zis ca judecatorii sunt magistrati, in sens larg (lato senso) magistrati sunt atat jdecatorii cat si procurorii.

| anonimg a răspuns:

Justitia in sine este corupta. Dar nu de frica, ci pentru ca oamenilor din justitie nu le ajung salariile care depasesc 8 mii de lei/luna.
Simpatik a raspuns bine si merita funda.
Altfel nu se explica nivelul crescut al infractionalitatii.

| Simpatic a răspuns (pentru anonimg):

Hehe mersi tinere, esti primul utilizator cu rang mai mare in top care imi da dreptate, majoritatea in cautarea de puncte doresc sa afirme contrariu chiar si cand stiu ca are dreptate altcineva.
mersi

| anonimg a răspuns (pentru Simpatic):

Nu ai de ce sa-mi multumesti; acesta este adevarul. Daca lepra coruptiei a prins chiar si conducerea dna-ului, ce sa mai spunem de ceilalti?

| Ionut_Pavel_1993 a răspuns:

Da se tem intr-o oarecare masura, mai mult sau mai putin depinde cine este persoana parata dar cred ca sunt masuri speciale luate in sensul asta, adica ma gandesc la noi in Romania nu sunt infractori atat de violenti sau capete de mafie incat sa fie panica precum in Brazilia sau Tokyo. Si ma mai gandesc ca, de exemplu daca anchetatorii sau organele in cauza se tem de acest lucru se poate judeca cu sala inchisa fara neamuri sau alti infractori..sau, daca se stie ca infractorul e foarte periculos probabil se pot aduce judecatori din alte orase cred. parerea mea