| JusTPauL a întrebat:

La o masina cu motor de 3000 ( 2995 mai exact), impozitul anual este de 2500 lei din cate stiu. Ce nu stiu este daca inmatriculez masina pe o persoana in varsta este mai mic impozitul?
Cel putin la 2000 deasel daca am inmatriculat masina pe cineva mai in varsta am iesit undeva la 230 lei pe an.
Ma poate lamuri si pe mine cineva care stie despre ce vorbesc aici.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Impozitul pe masini este acelasi, indiferent de varsta proprietarului masinii, doar unele persoane, cum sunt cei cu handicap pentru masina adaptata handicapului sau veteranii de razboi au scutire de la impozit.
Trebuie sa tii cont ca impozitul se calculeaza pe transe de capacitate cilindrica, pentru fiecare 200 cmc si la 3.000 cmc este dublu fata de 2.500 cmc, respectiv 144 lei/200 cmc fata de 72 lei/200 cmc, astfel ca la 3.000 cmc impozitul anual, prevazut de Codul fiscal, va fi de 2.160 lei.
Fiind un impozit local acesta poate fi marit cu pana la 50% de catre Consiliul local al localitatii de domiciliu, asa ca poate fi orice suma intre 2.160 lei si 3.240 lei.
Pentru masinile cu CC de 2.000 cmc impozitul minim este de 18 lei/200 cmc, astfel ca suma minima este de 180 lei si cea maxima de 270 lei.

2 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Nu are legatura varsta cu impozitul. Impozitul este acelasi indiferent de varsta. Calculeaza-l aici http://www.calculweb.net/impozit-auto/

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Stiam ca pensionarii au reducere la fisc pentru 1 ( prima ) masina. Evident ca la asigurare e si mai consistent avantajul.