Întrebare recomandată | Țoglă a întrebat:

La plata impozitului se plătesc datoriile curente sau cele pe tot anul? În vederea vânzării unei mașini.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se platesc datoriile restante pana la data solicitarii certificatului de atestare fiscala sau a fisei de inmatriculare.

| Țoglă explică:

Ce am aflat eu până acum de la mai multe firme de intermedieri este că ar trebui să plătești toate datoriile, nu doar cele ale mașinii, pe întregul an întru vânzarea definitivă. Banii plătiți pe tot anul nu vor putea fi recumperați.
Exact asta am și făcut într-un final, însă te poți înțelege cu cumpărătorul asupra acestui fapt.
Ce se mai poate recupera de la vânzare este asigurarea, dacă o ai în original.